
Každoročné prehliadky arzenálu sovietskej ríše na Červenom námestí roky otriasali základmi slávneho Chrámu Vasilija Blaženého (budova vpravo), až kým sa na jeho múroch neobjavili praskliny. FOTO – ARCHÍV ČTK
Kým si jeden symbol Ruska – Kremeľ – buduje otrasenú medzinárodnú reputáciu, druhý – Chrám Vasilija Blaženého na Červenom námestí – sa ocitol na neistej pôde. Hrmot vojenských prehliadok a rockových koncertov toľko otriasal starými základmi budovy s pestrofarebnými cibuľami, až začali praskať.
Posledné tri roky sa reštaurátori intenzívne zaoberali obnovou hornej časti chrámu. Nestihli ešte ani rozobrať lešenie, a už musia ísť ratovať Vasilija Blaženého odspodu.
„Ak nezačneme pracovať, chrám sa postupne rozpadne na hŕbu ruín,“ povedala pre agentúru AP inžinierka Natália Almazovová z firmy, ktorú si štát objednal na rekonštrukčnú štúdiu. „Nespadne to zajtra, ale ak niečo nepodnikneme, do sto rokov budovu stratíme.“
Na to, aby človek zistil, že Chrámu Vasilija Blaženého hrozí postupné chátranie, nemusí byť človek inžinier – po vnútorných stenách sú praskliny, zvonica sa povážlivo nakláňa na stranu. Moskovskí stavitelia by mali čo najskôr posilniť základy budovy a zaviesť vysušovací systém, ktorý zabráni tvorbe kaluží okolo múrov.
Či sa s rekonštrukciami začne, ale záleží na rozhodnutí úradov. Ak tie Almazovovej rekonštrukčné odporúčania nepotvrdia, cibule Chrámu Vasilija Blaženého čaká pomalý zánik.
Na múry starobylého chrámu už siaha aj ruka čerstvo prebudeného ruského podnikateľského ducha. Objavili sa plány prebudovať okolité budovy na banku, kancelárie, hotel či garáže, čo môže rozpad základov chrámu ešte urýchliť.
Starčeka zo 16. storočia obťažujú aj rozmary hviezd. Celé dva týždne pred májovým koncertom Paula McCartneyho sa urýchlene sťahovalo z budovy lešenie, aby mal bývalý líder Beatles pri speve pekný výhľad.
Od 17. augusta si aj obyčajní Moskovčania budú môcť popásť zrak na Červenom námestí s vynoveným chrámom bez lešenia a s cibuľami kričiacimi čerstvo natretou červenou, modrou a žltou farbou.
„Som moderná osoba. Rozumiem fyzike, konštrukčnej mechanike aj výpočtom. Ale nerozumiem, ako takéto niečo mohli postaviť v 16. storočí,“ hovorí inžinierka Almazovová o tajomnom pôvabe chrámu.
Možno aj preto dal podľa legendy vtedajší vladár Ivan Hrozný po dokončení stavby architekta oslepiť. Chcel sa poistiť, že už nič také nádherné nikomu inému nenavrhne.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ