
FOTO - PREMIERE
Ak chcete nakrútiť film za štyri koruny, choďte do Čiech. Určite tak dielo, česť výnimkám, bude aspoň vyzerať. Výhodou je, že kaskadéri si tu za vás radi polámu väzy a miestni herci zoberú i šteky.
Príbeh o rytierovi je rozprávka. Dobrí sú dobrí, úžerníci užierajú, lásky sa nevyzliekajú a bezcharakterný Aldhemar sa nezastaví pred žiadnou nečestnosťou. Za to dostáva od režiséra morálne zaucho. Záber, v ktorom sa váľa v prachu arény, sa až príliš podobá na zábery zo Scottovho Gladiátora a aj scéna, keď najväčší protivník navštevuje hrdinu Heatha Ledgera vo väzení, vyzerá, akoby filmári od seba odpisovali.
Aldhemar sa navyše fyzicky podobá cisárovi Commodovi z Gladiátora, Scott a Helgeland možno stanovujú štandard, ako má vyzerať Zlo, na celú ďalšiu päťročnicu. Všetky herecké výkony sa napokon dajú prežiť, Paul Bettany ako spisovateľ a herold Chaucer vyčnieva o triedu.
Dej sa odohráva v roku 1356, teda približne medzi Gibsonovým Statočným srdcom a Bessonovou Johankou z Arku. Tvorcom sa však do štrnásteho storočia mieša i pätnáste (to predovšetkým), ale i šestnáste. Rytieri držia ťažké turnajové kopije s eleganciou, akoby to boli kordy mušketierov, a tak vlastne pripomínajú i storočie sedemnáste. Takto to bolo v sovietskom Ivanhoovi a podobných rytierskych filmoch.
Na bezstarostnú komédiu je film nudný. Donekonečna sa opakujúce scény z waleského turnaja (Česi majú lepší výraz - klání) cez ohradu, z ktorého si filmári urobili modlu, po čase naozaj prestávajú baviť. Napriek snahe nie sú nasnímané ani príliš zaujímavo.
Hudba je rocková (dnešná, aj keď Fredy Mercury je už skoro desať rokov mŕtvy) a historické kostýmy majú strihy podľa dnešnej módy. Niekedy pôsobia ako povestná tarantula na piškótovej torte.
Na prvé počutie je nápad s rockom dobrý (prečo by mal ku každému nesúčasnému filmu vyhrávať nudiaci sa symfonický orchester, ktorý vtedy tiež neexistoval), po minúte sa vám však za nerušiacim „unylým symfoňákom“ začne cnieť. Tancuje sa tiež súčasne, čo slovenský divák pozná z Perinbaby - tá nijako netajila, že je rozprávkou.
Človek možno môže zmeniť svoj osud, ako to tvrdí ďalšia variácia na americký sen. Ak nie pre hrdinu, určite táto teória platí pre Shannyn Sossamonovú, ktorú tvorcovia vytiahli pred kameru priamo z diskotéky. Otázne je, akú šancu stať sa rytierom by mal syn pokrývača v skutočnosti.
Deťom sa film určite bude páčiť (ak sa dá, pošlite ich naň radšej samotné), koniec koncov je určite lepší ako seriály typu Xena (aj keď aj tie sú pre vás dosť dobré, povedal pán riaditeľ). Ak ich dejiny v budúcnosti zaujmú, aj tak sa v nich budú musieť zorientovať samy, jeden Príbeh o rytierovi hore-dolu.