Ani ľudia s viac ako priemerným príjmom si nie vždy môžu dovoliť prenajať samostatný byt v Bratislave. Cena za jednoizbový byt sa pohybuje od 6– do 9-tisíc, za garsónku v Petržalke zaplatíte mesačne minimálne 6,5 tisíca. Normálna je platba v markách. Nájomné sa zvyšuje v závislosti od vzdialenosti od centra a podľa vybavenia bytu. Najlacnejšia je Petržalka, Dolné hony, najdrahšie Staré a Nové mesto, Ružinov, Karlova Ves, Rača. Za štandard vo vybavení sa považuje práčka, chladnička, televízor. Nadštandardne vybavený byt už má okrem luxusného nábytku napríklad aj kompletné zariadenie kuchyne. O taký majú podľa skúseností realitných agentov záujem najmä cudzinci.
Na väčšie byty sa skladajú viacerí podnájomníci. Pre študentov a začínajúcich zamestnaných mladých je to časté riešenie. Inzeráty typu: Hľadáme spolubývajúcu do štvorizbového bytu, sa objavujú denne. Za izbu v spoločne obývanom byte v Bratislave sa platí od 2500 do 4000 korún, za izbu v byte, v ktorom býva majiteľ, okolo 3000.
V Nitre je na nové nájomné byty je zoznam čakateľov s takmer tritisíc menami. Len malý podiel bytov prenajímaných načierno je v osobnom vlastníctve – najčastejšie ide o byty, ktoré sa bez vedomia správcov v komunálnych v Službyte a v družstevných v OSBD zadržiavajú. Mesačný podnájom v garsónke sa pohybuje od 3-tisíc do 4,5 tisíca korún, v cene sú energie. V prenajatej garsónke žije v Nitre nejedna štvorčlenná rodina. Za trojizbový byt sa platí okolo 6500 korún. Takéto väčšie byty obývajú najčastejšie viacerí študenti.
Panelák je najlacnejší
V Banskej Bystrici ceny prenajatých bytov a izieb závisia – tak ako inde – od lokality, poschodia, zariadenia. Na klasických panelových sídliskách, ako je Rudlová-Sásová alebo Radvaň je prenájom lacnejší než v centre mesta. Podľa majiteľa realitnej kancelárie Zlatý lev Vladimíra Kopčana prenajatie jednoizbového bytu vyjde od 4- do 5,5 tisíca korún mesačne, ceny dvojizbových sa pohybujú medzi 5- až 7-tisícmi korún. Najnižší nájom za jednoizbový byt na banskobystrických sídliskách, s ktorým sa pracovníci realitiek stretli, je od 3000 korún, za dvojizbový od 4000 a trojizbový od 5000 korún. V centre mesta je rozpätie od 7– do 15-tisíc korún. Najväčší záujem je o malé, jedno– a dvojizbové byty.
Študenti v Banskej Bystrici tvrdia, že ak majú šťastie a dostanú izbu v byte u starších ľudí, zaplatia iba okolo tisícky. Bežne však ľudia, ktorí zoberú do podnájmu študenta, pýtajú za jednu štandardne zariadenú izbu od 1500 do 2000 korún.
Cena prenájmu jednoizbového bytu v Košiciach sa pohybuje podľa lokality priemerne okolo 3500 korún, prenájom zariadenej garsónky stojí 3000 a viac. Nezariadený dvojizbový byt na sídlisku, napríklad na Luníku VIII, vyjde približne na 4500 korún, cena toho istého bytu bližšie k centru sa šplhá na 8000 korún. Nezariadený trojizbový byt na sídlisku Furča sa v priemere ponúka za 5000 korún, štvorizbový sídliskový byt vychádza o tisícku drahšie – v Ťahanovciach na 6000 korún. Prenájom 2-izbového zariadeného bytu priamo v centre vychádza už na 9000 korún a viac.
Ceny za podnájom na jednu izbu sa pohybujú individuálne od 1000, 2000 a viac.
Deti nie sú vítané
Podľa realitných agentov je problémom nájsť prenájom pre rodinu s deťmi. Majitelia bytov si to totiž neprajú. „Vlastníci bytov skôr preferujú slobodných ľudí bez záväzkov či bezdetné páry a pracujúcich,“ hovorí Magda Čierťaská z banskobystrickej realitky Universum-Real.
Ľudia sa podľa nej vraj už poučili z podobných prípadov, keď po vypršaní nájomnej zmluvy nedokázali nájomníkov dostať z bytu. „Každému normálnemu človeku je ľúto vyhnať rodinu s deťmi, navyše, ak vie, že nemá kam ísť. Tak sa tomu snažia vyhnúť a svoje byty im neprenajímajú,“ hovorí.
(ger, ekč, las, mar)
ILUSTRAČNÉ FOTO – ĽUBOŠ PILC