BRATISLAVA - Vládny úsporný balíček zo začiatku tohto roka nespôsobil takú ujmu na životnej úrovni ako tie v rokoch 1999 a 2000. Podľa štatistov sa znížil reálny príjem obyvateľstva o 0,4 percenta. Pri predchádzajúcich balíčkoch bolo utiahnutie opaskov zreteľnejšie.
Dôvodom tohtoročného poklesu bolo zdraženie, ktoré nasledovalo po prijatí vyšších spotrebných daní, vyššej dane z pridanej hodnoty a rastu regulovaných cien energií. Príjmy v prvých troch mesiacoch síce stúpli oproti vlaňajšku o vyše sedem percent, ale inflácia, teda rast cien, bola rýchlejšia. Na konci marca bol podľa štatistikov život drahší medziročne o osem percent.
Trend poklesu reálnych príjmov sa podľa ekonómov zatiaľ nekončí. „Pokračovať bude najmä vzhľadom na augustový rast spotrebných daní,“ pripomenul analytik Róbert Prega nasledujúce zdraženie benzínu, tabaku a piva.
Ďalší impulz na rast cien príde v januári. „Plyn ani energia ešte nie sú úplne deregulované, takže sa budú uvoľňovať,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Kúpyschopnosti ľudí neprispeje ani nová daň z pridanej hodnoty. Jej zjednotenie na 19-percentnú sadzbu bude síce znamenať pokles základnej 20-percentnej sadzby, ale súčasne zrušenie zvýhodnenej 14-percentnej dane.
Podľa ekonómov aj ministerstva financií sa však približuje čas, keď sa zdražovanie vyvolané administratívnymi rozhodnutiami štátu skončí. „V roku 2005 by sme už mohli mať opatrenia cenového charakteru za sebou,“ predpovedá Prega.
Aj minister financií Ivan Mikloš predpokladá, že zreteľnejší rast reálnych príjmov príde v roku 2005. Podľa neho prispeje z dlhodobého hľadiska k rastu životnej úrovne aj daňová reforma. „V horizonte dvoch rokov by mala výrazne pozitívne prispieť k rastu spotreby a reálnych miezd prostredníctvom vyššieho ekonomického rastu, lepšej tvorby pracovných príležitostí a väčšieho prílevu zahraničných investícií,“ ubezpečil Mikloš.