BRATISLAVA – Osemdesiattisíc akcionárov VSŽ môže prísť o svoje peniaze. Varuje pred tým Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov – OSMA. Vo VSŽ sa totiž pripravujú zmeny, po ktorých prestanú byť akcie holdingu obchodované na burze. Pre drobných akcionárov sa tak znížia šance speňažiť niekedy svoj majetok.
Vyradeniu akcií z burzy predchádza znižovanie obchodného imania VSŽ. Podľa Miloša Suroviča zo združenia OSMA klesá imanie v dôsledku neprimeranej tvorby rezerv na možné záväzky z budúcich prehraných súdnych sporov. Tvorbu opravných položiek presadzuje finančná skupina Penta Group, najväčší akcionár holdingu.
VSŽ dnes vedú spory za 4,4 miliardy, pričom už majú rezervy v objeme 3,25 miliardy korún. Okrem toho VSŽ vedú aj spory, v ktorých môžu, naopak, získať.
Surovič zo združenia OSMA podozrieva najväčších akcionárov VSŽ, že sa svojou politikou snažia umelo znížiť hodnotu čistého obchodného imania. Po pripravovanom stiahnutí akcií z burzy by tak firma mohla v rámci povinnej ponuky na prevzatie ponúknuť drobným akcionárom za akciu len približne 90 korún.
Vyradenie VSŽ z kapitálového trhu, naopak, obhajuje Penta Group. „VSŽ by mali mať transparentných a jasných akcionárov, ktorí sa budú vedieť včas vysloviť k investičným aktivitám spoločnosti, povedať svoj názor a prispieť k rozvoju svojím know-how,“ argumentuje Andrea Straková z Penty.
Finančná skupina Penta má vo VSŽ okolo 32 percent akcií. Spolu s britskou spoločnosťou A.R.T. Investments ovládajú títo dvaja akcionári celú firmu. A.R.T. získala svoj podiel od iných dvoch finančných skupín – J&T a Istrokapitálu, ktorí sa k svojim podielom dostali spolu s Pentou po netransparentnom obchode so štátnym Transpetrolom. Výpis z britského obchodného registra prezrádza, že firma A.R.T. Investments vznikla vo februári 2001.
TOMÁŠ VELECKÝ