Niektoré firmy môžu zamestnancom byt poskytnúť, ale viaceré majú len ubytovne. Bratislavský Volkswagen. má ubytovňu aj neďaleko fabriky pri Devínskej Novej Vsi.
BRATISLAVA – Nedostatok bytov a ich vysoká cena trápia mnoho ľudí. Ministerstvo sociálnych vecí však podľa hovorcu Martina Danka „neregistruje žiadne sociálne napätie medzi občanmi pre zabezpečovanie bývania“.
Štát dáva stále menej peňazí na podporu bytovej politiky a po vstupe do Európskej únie budú ceny nehnuteľností ďalej rásť.
V roku 2001 bolo dokončených vyše 10-tisíc bytov, minulý rok podľa oficiálnych údajov vyše 14-tisíc. O stagnácii hovoria iné čísla. V prvom štvrťroku 2002 sa začalo stavať 3407 bytov, v tomto roku už len 2017. Vtedy dokončili 2763 bytov, v tomto roku 2287.
Odborníci na bytové otázky z bankového sektora tvrdia, že onedlho štát prestane prispievať na úvery na kúpu bytu. Žiadaná je pomoc súkromného sektora. „Považujeme za veľmi pozitívne, že viaceré firmy a podniky pomáhajú aspoň svojim zamestnancom riešiť bytovú otázku. Je to štandardné aj v západných krajinách,“ povedal Danko.
Niektoré firmy poskytnú svojim ľuďom len bývanie v ubytovni. Iné im ponúkajú úvery s rôznymi zľavami na kúpu vlastného bytu. Zriedkavá nie je ani účasť podniku či banky na výstavbe bytov, ktoré sú určené prednostne jeho zamestnancom.
Firmy musia mať podľa Danka vypracované programy a musia byť dostatočne bohaté, aby mali silné sociálne programy pre svojich zamestnancov. „Bude dobré, keď bude aj u nás čoraz viac firiem, ktoré budú vedieť svojim zamestnancom uľahčiť sociálnu situáciu a podieľať sa na jej riešení,“ dodal.
K bytu sa človek dostane cez políciu alebo armádu
BRATISLAVA – Štátne firmy a inštitúcie kedysi pomáhali svojim zamestnancom zabezpečiť bývanie. Dnes nemajú peniaze na byty pre svojich úradníkov ani ministerstvá a v najlepšom prípade poskytnú len ubytovňu. O čosi lepšie je na tom len ministerstvo vnútra či obrany.
„Ministerstvo má ubytovne, kde sú ubytovaní policajti aj civilní zamestnanci a staviame aj byty pre policajtov,“ povedal hovorca rezortu vnútra Boris Ažaltovič.
Ministerstvo nedávno policajtom rozdelilo 44 bytov v Bratislave. Hoci nájomné s poplatkami za 3-izbový byt stojí asi 8-tisíc, o byty žiadalo viac ako 1200 policajtov.
Policajti v Bratislave môžu bývať aj v troch ubytovniach. Majú väčšinou dvoj– alebo trojlôžkové bunky so spoločnou kúpeľňou a kuchynkou. Ubytovanie pre jedného zamestnanca na mesiac vychádza asi na 300 korún.
„Záujem je vysoký a prevyšuje možnosti. Prednostne sa ubytúvajú zamestnanci, ktorí cestujú viac ako 50 kilometrov,“ povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Byty poskytuje aj ministerstvo obrany. V Malackách napríklad jeden bytový dom slúži bývalým aj súčasným vojakom, ktorí slúžia na leteckej základni v Kuchyni.
(ts)
Ako bývajú zamestnanci firiem
U. S. Steel
Firma ponúka zamestnancom zvýhodnené pôžičky na byt do štvrťmilióna korún. „Bodovací systém zohľadňuje čas od podania žiadosti a dĺžku zamestnania. Každý žiadateľ si vie sám vopred overiť, či splnil podmienky,“ vysvetľuje hovorca Ján Bača.
Žiadateľ musí včas predložiť potrebné doklady. Ak to neurobí, rezervované peniaze dostane ďalší záujemca.
Slovnaft
Slovnaft prenajíma svojim zamestnancom sociálne byty. „Slobodárenské ubytovanie sa to volá. Sú určené aj pre mladé rodiny, ktoré by sa chceli osamostatniť. Slovnaft poskytuje aj určitú sociálnu výpomoc,“ povedala asistentka generálneho riaditeľa Alena Urninská.
Keď sú ubytovaní dvaja, každý platí 2 500 korún na mesiac. V tom sú už všetky náklady. Ak je byt ako samostatná jednotka, tak stojí najviac 5-tisíc korún.
Slovenské telekomunikácie
Poskytujú firemné ubytovanie v Bratislave v Lamači a Pezinku, informoval hovorca Radoslav Bielka. Podmienkou je, aby zamestnanec nebol z Bratislavy. Firma väčšiu časť nájomného prepláca.
„V minulosti mohli naši zamestnanci za výhodných podmienok získavať peniaze na výstavbu a kúpu bytov z firemného fondu a požičať si v Poštovej banke za zvýhodnený úrok. V polovici roku 2002 pribudlo aj dotovanie úrokovej sadzby hypotekárnych úverov v Tatra banke,“ povedal Bielka.
SPP
Má vlastný bytový fond, ktorý postupne odpredáva. Skončiť chce v roku 2008. „Odpredávajú sa byty a rodinné domy, ktoré SPP v minulosti poskytoval zamestnancom formou prenájmu,“ povedala hovorkyňa Dana Kršáková. Služobné byty si SPP chce nechať. „Poskytujeme aj ubytovne so štandardným vybavením, ktoré prenajímame od iných subjektov,“ dodala Kršáková.
SPP neplánuje výstavbu bytov pre svojich zamestnancov a neposkytuje ani úvery na nákup bytov.
Železnice
Železnice kedysi poskytovali služobné byty. Známe sú však aj kauzy, keď rôzne luxusné byty dostali funkcionári a zamestnanci do vlastníctva.
Ani jedna z rozdelených spoločností dnes už byty zamestnancom neponúka – výnimkou sú služobné byty, ktoré sa viažu na konkrétnu funkciu. „Pri odpredaji bytov sa žiadne špeciálne zľavy zamestnancom neposkytujú,“ povedala Desana Mertinková z odboru pre styk s verejnosťou.
Železnice majú pre zamestnancov vlastné ubytovne. „ Za ubytovanie si platia,“ dodala Mertinková.
Dopravný podnik mesta Bratislavy
Bratislavský dopravný podnik chce stavať byty v Jurajovom dvore. Vodiči si kúpia byty na splátky, ale zaviažu sa podniku na určitý čas.
„Chceme ľudí prilákať a ponúknuť možnosť vykonávať funkciu vodiča. Je totiž dosť veľká fluktuácia,“ vysvetľuje riaditeľ rezortu ľudských zdrojov Martin Jerguš. Dopravný podnik nemá vlastné ubytovne, ale prenajíma si ich pre svojich 250 zamestnancov. Na mesiac stojí ubytovanie pre vodiča od 1700 do 3200 korún. Podnik prispieva na každého zamestnanca sumou 1050 korún. (ts)
UBYTOVNE:
Ministerstvo vnútra okolo 300 korún na mesiac
Železnice Slovenskej republiky od 80 do 300 korún na noc
Slovenské telekomunikácie 600 Sk na mesiac
Dopravný podnik mesta Bratislavy 650 až 2050 Sk na mesiac
Slovenské telekomunikácie od 1000 do 1755 korún na mesiac
Súkromné bezpečnostné služby okolo 1200 korún na mesiac