
Kim Clijstersová si brúsi zuby na post svetovej tenisovej jednotky. Cez víkend hrala vo vynikajúcej forme vo šťvrťfinálovom zápase Pohára federácie so Slovenskom, na víťazstvá v dvojhrách s Kurhajcovou i s Husárovou potrebovala dovedna len 101 minút, stratila pritom púhych päť gemov. So svojou strojovou, nátlakovou hrou od základnej čiary sa chce 20-ročná Belgičanka teraz presadiť v sérii turnajov v zámorí a na US Open. FOTO - AUTOR
Aj keď sú tenistky Slovenska v Pohári federácie obhajkyňami vlaňajšieho prvenstva, prehra vo štvrťfinále v Charleroi s Belgickom neprekvapuje. Domáci tím hral v najsilnejšom zložení so svetovou dvojkou Kim Clijstersovou a trojkou Justine Heninovou-Hardennovou, kým naše družstvo nastúpilo bez deviatej hráčky sveta Daniely Hantuchovej, ktorá bola motorom kolektívu pri minuloročnom prvenstve. Zaráža však výsledok na nulu, veď slovenský tím nezískal v Belgicku ani set. Je to najzdrvujúcejšia prehra slovenského tenisu v histórii, keďže pri vlaňajšej „nakladačke“ mužov v Davisovom pohári v Oklahoma City proti USA získali naši reprezentanti aspoň tri sety.
Belgičanky valcujú
Proti dvojici Clijstersová - Heninová-Hardennová by s výnimkou najsilnejšej zostavy Američaniek v súčasnosti zrejme nemali šancu na úspech žiadne súperky. Finalistky grandslamového turnaja Roland Garros hrajú v životnej forme, zápas proti oslabenému Slovensku brali v podstate ako tréning na sériu turnajov vzámorí a US Open a propagáciu tenisu vo svojej krajine. V 1. kole tohto ročníka zdolali Rakúsko rovnako 5:0. „Naši domáci fanúšikovia nás vidia zväčša len v televízii. V Charleroi sme našli vynikajúce obecenstvo,“ vravela dcéra bývalého belgického futbalového reprezentanta Lea Clijstersa Kim, ktorá po každom zápase zostala na kurte a trpezlivo rozdávala autogramy. V zápasoch dvojhier si ju diváci príliš neužili, Ľubomíru Kurhajcovú zdolala za 61 minút (6:3, 6:1), Janette Husárovú expresne za 40 minút (6:0, 6:1).
Clijstersová s Heninovou chcú titul
Belgičanky vyhrali Pohár federácie v roku 2001 a v najsilnejšej zostave znova mieria na titul. Už počas súboja so Slovenskom sa v Charleroi nahlas hovorilo o záujme organizovať v novembri finálovú skupinu, hoci záujem má aj Rusko a USA. Ak by Američanky nastúpili so sestrami Williamsovými, semifinálový zápas Belgicko - USA by znamenal predčasné finále. V druhom semifinále sa stretne Francúzsko (Mauresmová, Dechyová) s Ruskom (Myskinová, Zvonarevová, Dementievová). „Keď sa bude hrať v Belgicku, rozhodne nastúpim,“ podmieňovala svoju účasť Heninová-Hardennová. Clijstersová už predtým súhlasila so štartom vo finálovej skupine.
Gajdošová má veľký potenciál
Hantuchová podpísala v tomto ročníku so zväzom zmluvu iba na jeden zápas, aby sa mohla koncentrovať na individuálne turnaje. V lete mala dosť problémov sama so sebou, nevyšla jej antuková ani trávnatá sezóna. Daniela pomohla fedcupovému tímu dvoma bodmi v singloch k víťazstvu v aprílovom 1. kole v Nemecku (3:2), Slovensko sa tak vyhlo starostiam so záchranou vo svetovej skupine. Keďže vlaňajšiu formu hľadajú aj Henrieta Nagyová, Martina Suchá a Ľudmilu Cervanovú vyradilo z postu dvojky družstva zranenie ramena, kapitán Tomáš Malik dal popri novej líderke Janette Husárovej priestor mladšej generácii - Ľubomíre Kurhajcovej, Eve Fislovej, Jarmile Gajdošovej. V takejto situácii nebolo reálneho pomyslenia na víťazstvo v Belgicku. K bodu bola najbližšie Husárová, ale nedokázala preraziť podanie Heninovej-Hardennovej, kým dvojici Kurhajcová - Gajdošová chýbalo v koncovkách oboch setov štvorhry viac prehľadu, skúseností. Predovšetkým výkon 16-ročnej juniorky Gajdošovej bol prísľubom do ďalších ročníkov Pohára federácie. Najmladšia slovenská tenistka v histórii súťaže predvádza agresívny nátlakový tenis a aj podľa trénera Štefana Čižmaroviča má potenciál na výrazný vzostup.
Aj v bolesti z ťažkej prehry našiel kapitán Malik optimizmus z nástupu mladých hráčok. Oproti svojmu mužskému náprotivkovi Milošovi Mečířovi v Davisovom pohári má však jednu výhodu: medzi tenistkami je z čoho vyberať.