o zväzu nesmeli nahlas ani vysloviť.
Ruská inteligencia je zdesená a obrátila sa otvoreným listom na ministra školstva Vladimíra Filippovova. „Sme znepokojení zakrádajúcim konzervativizmom, ktorý je nebezpečný na formovanie demokratického vedomia nových pokolení,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo 13 hviezd ruskej kultúry ako hudobník Andrej Makarevič, aj v strednej Európe známy spisovateľ Vladimír Vojnovič, Fazil Iskander alebo Rimma Kazakovová.
Podľa mnohých predstaviteľov inteligencie ale nejde o poslednú zmenu osnov. Za posledné roky síce ustal chaos 90. rokov, zmierňuje sa sociálne napätie, ale v oblasti duchovnej kultúry sa Rusko vraj vracia do „starých dobrých sovietskych čias“, keď moc rozhodovala, čo je vhodné a kvalitné a čo naopak zavrhnutiahodné.
Alarmujúce je aj oklieštenie slobody slova, čo sa prejavilo nedávnou postupnou likvidáciou všetkých nezávislých televíznych kanálov, ktoré si dovolili kritizovať prezidenta Vladimira Putina.
V prípade zmeny osnov znepokojuje autorov otvoreného listu, ktorý vzbudil značný rozruch, predovšetkým to, že mladí ľudia sa vôbec nedozvedia pravdu o „represívnom totalitnom režime a ťažkých dôsledkoch pre národ, krajinu aj kultúru“.
Z povinnej literatúry vylúčili skutočne svetovo uznávaných autorov, ako Boris Pasternak, Andrej Platonov, Anna Achmatovová či Osip Mandelštam, ktorého utýrali na smrť v sovietskom trestaneckom tábore.
Pri tomto negatívnom výbere sa úradníci ministerstva školstva riadili podľa zástupcov ruskej inteligencie výhradne „sovietskymi prioritami“.
Svetovo známy román Borisa Pasternaka Doktor Živago bol v Rusku, vtedy ešte ZSSR, publikovaný až v roku 1988. Na Západe si ho ľudia čítali už 30 rokov. Teraz sa podľa autorov otvoreného listu na tieto skvosty svetovej literatúry pomaly zabúda, pretože sa deti v škole ani nedozvedia, prečo bol autor v Sovietskom zväze zakázaný a vrátia sa v povinnom čítaní k osvedčenému a neškodnému Tichému Donu.