Štáty EÚ sa nezhodujú na časovom pláne ani spôsobe rokovaní o ústave

Brusel 21. júla (TASR) - Krajiny rozšírenej EÚ sa nezhodujú na časovom harmonograme ani metóde činnosti medzivládnej konferencie, ktorá sa má začať na ...

Brusel 21. júla (TASR) - Krajiny rozšírenej EÚ sa nezhodujú na časovom harmonograme ani metóde činnosti medzivládnej konferencie, ktorá sa má začať na jeseň a rozhodnúť o definitívnom znení európskej ústavy.

Vyplynulo to z dnešnej verejnej debaty ministrov zahraničných vecí európskej dvadsaťpäťky v Bruseli, ktorá bola venovaná prioritám talianskeho predsedníctva v EÚ. Jeho hlavným cieľom je 4. októbra začať medzivládne rokovania o ústave a podľa možnosti ich ukončiť v decembri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viacero - najmä menších krajín, vrátane Slovenska - však dnes zdôrazňovalo, že dôležitejší ako čas musí byť kvalita. "Nemôžeme sa zaviazať k termínu, v ktorom musíme rokovania dokončiť. Musíme mať toľko času, koľko bude potrebné," vyhlásil fínsky minister Erkki Tuomioja.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme pracovať rýchlo, ale prvoradá je kvalita. Výsledky Konventu nie sú stopercentné, pretože sa dosiahli pod časovým tlakom," pridala sa šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová. Aj podľa poľskej ministerky pre európske záležitosti Danuty Hübnerovej je "hlavnou prioritou kvalita, nie čas". Podobne sa vyjadrovali zástupcovia Portugalska či Švédska.

Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan si tiež myslí, že skôr ako na čas treba dbať na kvalitu, hoci si Slovensko neželá, aby rokovania o ústave trvali príliš dlho. "Rozhodujúca bude kvalita alebo obsah dokumentu, ktorý sa pripraví, nie termín," povedal novinárom minister.

Väčšie krajiny ako Taliansko, Nemecko či Francúzsko chcú naopak ukončiť medzivládnu konferenciu ešte tento rok. Taliani argumentujú tým, že ďalšie mesiace po politickej dohode pohltí technická práca, napríklad jazykové a právne úpravy textu. Ústava má byť podľa záverov nedávneho summitu v Solúne hotová dostatočne skoro pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší spor sa rysuje v otázke metódy práce medzivládnej konferencie. Závery solúnskeho summitu hovoria o tom, že sa má uskutočňovať na najvyššej politickej úrovni šéfov štátov a ministrov zahraničia. Viaceré krajiny však dnes žiadali vytvorenie prípravnej skupiny na nižšej úrovni a zapojenie expertov.

Podľa námestníka českého ministra Jana Kohouta je s cieľom dosiahnuť najlepší možný výsledok nevyhnutné zapojiť do prípravy ústavy expertov a vytvoriť skupinu, ktorá pripraví rokovania na vyššej úrovni. Túto myšlienku podporilo dnes Poľsko, Fínsko i Litva.

Minister Kukan súhlasil: "Zásadné rokovania by mali byť na úrovni ministrov a vyššej, ale aj skúsenosti z minulosti ukázali, že na tejto úrovni je ťažké schvaľovať konkrétne texty alebo formulácie. K tomu by mohlo pomôcť vytvorenie takejto pracovnej skupiny na úrovni kvalifikovaných expertov," myslí si šéf slovenskej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi tvrdo proti sa však vyslovili Holandsko a Nemecko. "Varujem proti vytvoreniu pracovnej skupiny na úrovni expertov. Bol by to zlý signál, že spochybňujeme výsledky Konventu," povedal zástupca holandskej ministerky Anny Marie van Ardennovej.

"Za žiadnych okolností nepodporíme vytvorenie prípravnej skupiny," kategoricky vyhlásil nemecký veľvyslanec pri EÚ Wilhelm Schönenfelder. Podľa jeho slov by sa tým zopakovala chyba z predchádzajúcej medzivládnej konferencie, ktorá pripravila toľko kritizovanú Zmluvu z Nice.

Väčšia zhoda panovala v súvislosti s tým, že návrh ústavy z dielne Konventu o budúcnosti EÚ je dobrým základom rokovania, a že počas medzivládnej konferencie by sa nemali otvárať všetky otázky. Viaceré krajiny však dali jasne najavo, že niektoré oblasti, najmä v kapitole o inštitúciách a väčšinovom hlasovaní, treba vylepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Robert Sermek) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu