Severokórejčanov vraj odhalili zvýšené hodnoty kryptónu 85. Ide o plyn vznikajúci pri premene vyhoreného jadrového paliva na plutónium, alebo inú látku využiteľnú pri výrobe jadrových zbraní. Analytikov pritom neznepokojujú len samotné zvýšené hodnoty, ale predovšetkým ich zdroj.
Množstvo kryptónu pochádzajúceho z KĽDR totiž pravidelne zaznamenávajú senzory umiestnené na jej hraniciach so susednou Južnou Kóreou. Doterajšia pozornosť sa zameriavala na továreň v Jongbjongu, ktorej maximálna produkcia nebezpečného plynu je známa. Vyššie čísla tak potvrdzujú, že okrem jongbjonského centra existuje ďalšie.
Nejde pritom o prvé podozrenie o existencii druhej továrne. Americkí predstavitelia už pred piatimi rokmi žiadali inšpekciu podzemných zariadení umiestnených v horských pásmach KĽDR, ktoré mali podľa nich slúžiť na podobné účely. Avšak až víkendové zistenia sú prvým dôkazom, že druhá továreň sa skutočne využíva. „Toto robí už teraz zložitý problém ešte komplikovanejší“, povedal pre New York Times jeden z ázijských predstaviteľov.
Posledné zistenia, ktoré jeden z amerických zdrojov označil „síce za veľmi znepokojujúce, ale nie konečné“, zvyšujú obavy aj preto, že severokórejskí predstavitelia minulý týždeň potvrdili, že disponujú plutóniom na výrobu najmenej šiestich jadrových bômb. Pozorovatelia sa teraz obávajú, že vzhľadom na možnosti dvoch tovární by tieto slová nemuseli byť len hrozbami, ale i skutočnosťou. Nové informácie o severokórejskom jadrovom programe prichádzajú v čase, keď je v oblasti na návšteve britský premiér Tony Blair. V sobotu sa stretol s japonským predsedom vlády Džuničirom Koizumim a včera s juhokórejským prezidentom Ro Mu-hjonom. So svojimi partnermi sa zhodol, že „Severná Kórea je hrozba, ktorú netreba ignorovať, a preto je potrebné zvýšiť úsilie o diplomatické riešenie problému“. Analytici citovaní NYT sa však obávajú, že posledné zistenia by mohli politický dialóg úplne zastaviť. (mm)