
Keď v Česku nedávno vydávali aktualizované zoznamy spolupracovníkov ŠtB, pred budovou archívu ministerstva vnútra sa zišlo množstvo záujemcov. Do hodiny všetky výtlačky rozobrali. FOTO - ČTK
Archívy ŠtB, ktoré skladuje SIS, majú okolo 72-tisíc spisov. Niektoré majú len pár strán, iné stovky. „Spisy prešli určitým procesom. Boli v držbe federálnych orgánov, prišla do toho zásadná zmena politických pomerov v osemdesiatom deviatom… nebudeme si nič nahovárať. Viem si predstaviť, že niekto niečo zo spisov pobral. Niektoré sú tak chudobnejšie, niektoré veľmi objemné,“ prezradil Šimko.
Spisy po ŠtB podľa Jána Langoša celých desať rokov neoprávnene zadržiavala SIS, ktorá ich neposkytovala dokonca ani vyšetrovateľom a prokuratúre, iba na požiadanie súdu. V SIS sa spisy pomaly zhromažďovali od jej založenia v roku 1993. „Dostávali sa tam postupne. Jedny v roku 1993, ďalšie v 95., potom v 98. roku. Každý na základe nejakého iného pokynu či dohody,“ povedal Gula.
Spisy pritom nepodliehajú nijakej verejnej kontrole pred prípadným zneužitím či manipuláciou. „Nevieme, v akom stave sú. Bude záležať na tom, či SIS nejakou manipuláciou nenarušila ten spôsob usporiadania, ktorý my nevyhnutne potrebujeme. Ak ho narušila, tak to bude veľmi ťažké,“ povedal Langoš. (hr)