Po chabých výsledkoch v prebiehajúcej sezóne necestovali na svetový šampionát do slovinskej Pokljuky slovenské biatlonistky s veľkými očami, dosiahnuté výsledky však prekonali očakávania. Žiaľ, negatívne. Potešilo len desiate miesto Anny Murínovej vo vytrvalostnom biatlone. Na šport, v ktorom ženská štafeta na ZOH 1998 v Nagane dlho siahala po zlate a o rok neskôr na MS v Kontiolahti Martina Schwarzbacherová vystúpila v stíhacích pretekoch na strieborný stupeň, žalostne málo.
V Pokljuke sa Schwarzbacherová do stíhacích pretekov ani neprebojovala (právo štartu má prvých 60 zo šprintu deň predtým), žiadneho zástupcu sme nemali ani v súťaži s hromadným štartom, kde sa na štart dostane prvých tridsať podľa bodov v Svetovom pohári. Pri absencii pravidelných prienikov do prvej dvadsiatky sa reprezentačný tréner žien Juraj Sanitra spoliehal, že mizernú formu tímu zahladí dobrým výsledkom v štafete, nevydarená streľba Mihokovej i Kutlíkovej, ktoré po nej museli absolvovať trestné kolá, však odviala aj poslednú nádej. Slovenky šampionát psychicky nezvládli, darmo J. Sanitra dúfal, že sa po Murínovej desiatom mieste všetko zmení. „Nepamätám si, kedy sme v štafete museli bežať tri trestné kolá. To sa nám nestávalo,“ povzdychol si včera reprezentačný kouč.
V tréningu vraj družstvo podávalo dobré výkony, konečný efekt v súťaži však ostal nulový. Nielen pre nepresnú mušku, ale i pre slabší beh, hoci ten je podľa Sanitrových slov priamo úmerný výkonom na strelnici. Aj v biatlone je však starou pravdou, že pri dobrom behu (vari až na vytrvalostné preteky, kde sa za každú ranu mimo pripočítava trestná minúta) sa dá strelecká neistota na trati dohnať. Tie najlepšie to viackrát predviedli.
„Len ich, preboha, nezatracujme. Musíme sa vrátiť späť, rozanalyzovať chyby, ale neodpisujme ich. To je to najhoršie riešenie,“ bránil svoje zverenkyne J. Sanitra. Stanovené olympijské ciele do Salt Lake City (individuálne umiestnenie do desiateho miesta, v štafetách do prvej šestky) po MS nevyzerajú reálne, do začiatku ZOH je však ešte takmer rok času. Šancu na čiastočný reparát budú mať Slovenky už začiatkom marca, keď ich v zámorí čakajú preteky SP práve v Salt Lake City a potom v Lake Placid. Do USA však odletia len tie, ktoré už majú splnený olympijský limit: Murínová, Mihoková, Schwarzbacherová.
Muži sú už dlho v inej pozícii ako ženy. V špičke nikdy neboli, preto je potešiteľné, že aspoň Marek Matiaško sa k nej pomaly približuje. Od vlaňajšieho siedmeho miesta z vytrvalostného biatlonu na MS v Holmenkollene mal síce v Slovinsku ďaleko, v každom zo svojich troch vystúpení sa však pohyboval v okolí bodovanej tridsiatky. Tím Gustava Schlanka by však určite získal na sile, keby jeho výkony inšpirovali aj zostávajúce trio Hurajt - Novák - Ondrejka.
RASTISLAV HRÍBIK