
Mačatá pri silnom zamorení blchami strácajú veľa krvi. FOTO – (AR)
Na prítomnosť bĺch nás upozornia, okrem úporného škrabania, aj drobné čierne nečistoty na povrchu kože, ktoré pripomínajú mak alebo piesok v srsti. Keď ich hodíme do vody, rozpustia sa a sfarbia ju na červeno – preukázateľne ide o blšie výkaly.
Blchy sa živia krvou hostiteľa. Na jeho kožu kladú biele vajíčka, ktoré sa uvoľňujú zo srsti a zamorujú okolie. O 4 až 12 dní sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré sa živia najmä blším trusom (obsahuje nestrávenú krv hostiteľa). Vývoj lariev môže trvať až 200 dní, potom sa na niekoľko dní až mesiacov zakuklia. Dospelá blcha žije približne šesť mesiacov, samička denne nakladie 30 až 50 vajíčok.
Blchy sa zdržiavajú na častiach tela, ktoré sú pre mačku ťažšie prístupné – na krku, chrbte a v bedrovej oblasti. Srsť v týchto miestach následkom silného škrabania vypadáva, koža sa stáva hrubšou, jej povrch niekedy pokrývajú chrasty. Poranené miesta sa môžu druhotne infikovať. Blchy sú však aj medzihostiteľmi pásomníc. Keď si mačka čistí srsť jazykom, blchu ľahko prehltne. V tráviacom trakte tohto mäsožravca potom dochádza k vývoju pásomnice.
Problémom bývajú aj alergické kožné reakcie mačky na blšie pohryznutie. Mačatá pri silnom zamorení blchami strácajú veľa krvi a trpia anémiou.
Potlačiť výskyt týchto parazitov v chove nebýva jednoduché, pretože značnú časť svojho života prežívajú mimo tela mačky. Vydržia pritom hladovať až tri mesiace. Ľahko sa prenášajú s chovateľskými pomôckami, k ich likvidácii treba preto pristupovať komplexne. Mačku vykúpeme vo vhodnom insekticídnom prípravku, zamorené deky a vankúše sa odporúča zlikvidovať, koberce dôkladne vyčistiť. Misky na krmivo a vodu, ako aj ďalšie umývateľné plochy treba tiež ošetriť insekticídnym prípravkom, ktorý mačke neuškodí. Keď mačku púšťame von, podávame jej dlhodobo pôsobiace preparáty proti blchám. Srsť pravidelne kontrolujeme, jednorazovo môžeme aplikovať sprej, púdre, šampóny proti blchám. Existujú aj ďalšie účinné prípravky, najvhodnejšiu formu pre konkrétne podmienky však majiteľom odporučí veterinárny lekár. V rámci prevencie je nevyhnutné mačku aj pravidelne zbavovať vnútorných parazitov (odčervovať). (inš)