
Skiff je neskorá odroda brokolice. FOTO – ARCHÍV
listov viedlo k zníženiu výnosov. Pretože každá odroda reaguje na toto opatrenie inak, mali by sme listy odstraňovať len pri silnom napadnutí porastu škodcami alebo pri silnom zaburinení.
Kríčková fazuľa z neskorého výsevu dá plnohodnotnú úrodu iba vtedy, keď ju vysadíme do 15. júla? Všetky druhy kríčkovej fazule, ktoré boli vysadené po tomto termíne, dávajú nízku úrodu, lebo po 15. septembri sú už noci príliš chladné. Fazuľa potom nevytvára struky. Pri neskorom termíne treba vysievať len odrody s krátkym časom vývoja.
Približne v polovici tohto mesiaca dosiahnu zberovú zrelosť letné odrody brokolice, ktoré sme vysadili v máji? Brokolicu zberáme, až keď sú dobre vyvinuté jednotlivé puky celej ružice, pričom sú ešte stále uzatvorené. Tento okamih nesmieme zmeškať, najmä za veľmi teplého počasia. Kvety ružice sa totiž rýchlo rozvíjajú, a tým strácajú kvalitu. Musíme si uvedomiť, že z brokolice sa nevyužíva len ružica, ale aj mäsité krehké stopky. Pri zbere ju preto režeme asi 15 centimetrov pod ružicou.
V júli sa už zatiahnu takmer všetky cibuľovité rastliny, ktoré skoro kvitnú, takže ich cibule môžeme vybrať z pôdy? Vyberieme ich, keď zožltne nadzemná časť rastliny. Až potom cibuľa dokončí svoj vývoj. Predčasné vykopanie je vždy na úkor kvitnutia v ďalšom roku. Cibule, ktoré sme vybrali zo zeme, za predpokladu, že máme dostatok voľného miesta, môžeme opäť vysadiť. Vtedy ich nemusíme sušiť, iba odstránime zvyšky starých cibúľ. Nové cibule roztriedime podľa veľkosti na dve i viac hromádok. Tak môžeme oddelene zasadiť menšie kusy, ktoré zakvitnú až o rok.
Maštaľný hnoj, ktorý si zaopatríme v tomto období, treba uskladňovať a ošetrovať takým spôsobom, aby sme ho mohli na jeseň zapracovať do pôdy už čiastočne rozložený? Lepšie sa potom zapraví do pôdy a možno ho využiť aj tam, kde nepočítame s hlbokou orbou. To sa týka najmä prihnojovania ruží, krov, bobuľovín a štíhlych vretien ovocných stromov.
(pav)