
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
dni v práci? Potrebujú záujem rodičov a spoločné rozhovory, alebo im úplne stačia ich spolužiaci a priatelia?
Študenti a študentky troch stredných škôl – na západnom Slovensku v Bratislave, na východnom Slovensku vo Vranove nad Topľou a na strednom Slovensku v Púchove napísali pre SME úvahy na tému, čo by vo svojom živote urobili inak ako rodičia.
Nemajú na mňa čas, nevidím ich celý deň, nechcem robiť to, čo oni, pretože by som nemal na nič čas. To sú najčastejšie postrehy všetkých stredoškolákov. Jedine tí z východného Slovenska však dodávali – asi nie je iná možnosť, pretože nájsť prácu je ťažké. Podľa odpovedí však má nedostatok peňazí a zlá životná situácia na študentov dobrý vplyv – všetci chcú na vysokú školu, v čom vidia riešenie. „Som ambicióznejšia. Chcela by som ísť na vysokú školu. Dúfam, že s vyšším vzdelaním budem pracovať na lepšom mieste a budem viesť pokojnejší život,“ píše 17-ročná študentka strednej priemyselnej školy.
Bratislavské deti sú, naopak, zvyknuté na iný štandard, problémy s peniazmi ich netrápia a rodičov kritizovali za to, že im nedávajú vyššie vreckové a nekupujú modernejšie oblečenie. Chcú zarábať viac. „Nechcel by som byť lekárom, pretože by som chcel zarábať viac peňazí. Bol by som podnikateľom, chcel by som mať dom a dobré auto,“ sníva 14-ročný gymnazista. Bratislavské deti kritizujú paneláky, chceli by sa presťahovať do rodinného domu, vadí im, že „cez steny všetko počuť“ (píšu to v súvislosti s hádkami rodičov, v rodine sa teda pri hádke vyskytujú tieto argumenty – nehádaj sa, všetko počuť k susedom“), ale aj, že sa necítia voľní.
Rozvody na západe, alkohol na východe
„Nechcela by som sa rozviesť, aby moje deti mali dva domovy,“ píše 11-ročná Bratislavčanka.
Kým deti z Bratislavy trápi, že sa ich rodičia rozviedli, deti na východe píšu o tom, že ich rodičia o rozvode len rozprávajú, keď sa hádajú. Dôvodom hádok sú peniaze a alkoholizmus otca.
„Pre dieťa je rozhodne lepšie, ak vyrastá v kompletnej rodine a má mužský aj ženský dospelý vzor. To je optimum, otázkou je však kvalita toho manželstva. Ak sú spolu na papieri, bývajú v jednej domácnosti, no je to spolužitie ľudí, ktorí sa takmer nenávidia a ubližujú si, je to pre dieťa to najhoršie,“ hovorí psychológ Tomáš Kováč.
Dievčatá aj chlapci na východe aj v Bratislave veľmi často píšu, že by sa chceli vydať či oženiť neskôr ako rodičia a mať menej detí, prípadne žiadne. „Nechcem sa vydať a mať deti“ (dievča, 14 r., BA). „Chcem mať len jedno dieťa, a nie ako rodičia dve“ (dievča, 11 r., BA). „Chcem sa presťahovať do zahraničia a vydať sa až po 25-tke,“ (dievča, 14 r., BA). „Sú to zlatí ľudia, no robia chyby. Ich prvá bola, že sa museli vziať skôr, ako možno plánovali, lebo bola na ceste sestra. Ja som sa rozhodla, že budem panna až do svadby a priateľ to rešpektuje“ (dievča, 18 r., VnT). „Nikdy by som si nechcela založiť rodinu do 23 rokov, zdá sa mi to skoro, chcem ďalej študovať, som rok pred skončením strednej školy. Dnes je nereálne vyštudovať a zarábať dosť na byt, prípadne na rodinu. Takisto by som po svadbe nechcela žiť s rodičmi, naši zostali a len sa hádali. Ale asi nebudem mať na výber, keďže za garsónku treba platiť miliónový úver“ (dievča 18 r., VnT). „Určite by som mala len jedno dieťa a nie tri a so svojím dieťaťom by som hovorila otvorene a naučila by som ho, že mi môže povedať všetko“ (dievča, 14 r., BA).
Otvorená komunikácia, rešpektovanie názorov detí – to je to, čo im chýba. „Nebudem z nervozity kričať na svoje deti,“ píše 14-ročný Bratislavčan, na čo si dá pozor, keď bude veľký.
„Súvisí to s dvoma vecami. Po prvé, keď je človek prepracovaný, je menej trpezlivý a je podráždenejší. Po druhé, názory mladých sú pomerne radikálne, asi sme tým všetci prešli a pamätáme si, že ak sme povedali svoj názor, mysleli sme si, že bude prijatý a akceptovaný. Vychováva však stále predovšetkým rodina a rodič má právo názor dieťaťa korigovať. Mladý človek si musí uvedomiť, že život prináša viac povinností ako práv,“ hovorí psychológ.
Nový otec – aspoň povysáva
V odpovediach dievčat a chlapcov sa už vyskytli narážky na aktívnejšiu úlohu otcov v rodine. Dievčatá dúfajú, že si nájdu partnera, ktorý bude vychovávať deti spolu s nimi, prípadne, že sa o dieťa postará, keď budú ony pracovať. To, že dievčatá majú zatiaľ málo vzorov otcov ochotných pracovať v domácnosti, naznačuje aj skromná požiadavka, ktorú má na svojho partnera 12-ročná Bratislavčanka: „Chcela by som, aby môj manžel niekedy aspoň povysával.“
To, že dievča ocení chlapca, ktorý je ochotný a schopný pomáhať pri domácich prácach, vnímajú aj chlapci. „Rodičia sú skoro stále v práci a trávia so mnou málo času, to má pre mňa výhody aj nevýhody. Naučil som sa postarať o seba a našu domácnosť, takže moja budúca manželka bude mať určite radosť,“ píše 18-ročný študent z Vranova nad Topľou.
Aj chlapci však v troch prípadoch uviedli, že by si vybrali lepšiu partnerku ako ich otec. Nehovoria však, prečo. Iba v jednom prípade sa chlapec zmieňuje o tom, že jeho mama je „trochu hysterická“.
Na záver – dobrá správa pre lekárov – dnešní stredoškoláci začínajú viac myslieť na svoje zdravie: „Ja si už dávam pozor, čo a koľko zjem, lebo moji rodičia to zanedbávali a oco sa sťažuje na žlčník a mama na vysoký cholesterol. Možno mi za to moje tráviace ústrojenstvo raz poďakuje,“ píše 18-ročná slečna z Vranova nad Topľou.