
Premiér Špidla bol s americkým prijatím veľmi spokojný. FOTO - ČTK/AP
Český premiér Vladimír Špidla je od utorka na oficiálnej návšteve Spojených štátov. Vo Washingtone sa mu ako odmena za český postoj k vojne v Iraku dostalo vrelého prijatia na najvyššej úrovni. „Naše vzťahy sú dobré a Američania sa to snažili dať jasne najavo,“ hodnotil Špidla symbolické prvky, ktoré jeho rokovania sprevádzali.
S prezidentom Bushom strávil Špidla skoro dvojnásobok pôvodne plánovanej polhodiny. Rozhovory boli zamerané na medzinárodnú situáciu a otázky okolo Iraku. Najvýznamnejším konkrétnym výsledkom by malo byť odporúčanie prezidenta Busha americkým firmám, aby rokovali s českými o spolupráci na obnove Iraku, napríklad pri výstavbe ropovodov, rafinérií či ciest.
Okrem Busha sa Špidla stretol s viceprezidentom Richardom Cheneyom a ministrami obrany Donaldom Rumsfeldom, zahraničia Colinom Powellom a obchodu Donaldom Evansom, ďalej s významnými senátormi a poslancami.
S ministrom Rumsfeldom sa hovorilo o reforme českej armády a o možnom prenájme a neskoršom zakúpení nadzvukových bojových lietadiel. Český premiér sľúbil, že bude ďalší tender na výber lietadiel na rozdiel od predchádzajúceho priehľadný. Špidlu sprevádzala početná delegácia, v ktorej boli okrem ministrov zahraničia, obrany a obchodu aj mnohí podnikatelia.
Špidlova návšteva od štvrtka pokračovala v Bushovom rodnom štáte Texas.
Na univerzite v texaskom Houstone Špidla zdôraznil nenahraditeľnosť NATO, ktoré podľa neho nie je „zastaranou ani nevýznamnou organizáciou“.
Rokovania v Texase sa niesli v ekonomickom duchu. Česká delegácia sa stretla s predstaviteľmi významných amerických spoločností, ako sú Hewlett Packard/Compaq alebo Haliburton, ktoré sa snažili povzbudiť na ďalšie investície v Českej republike a k zapojeniu českých firiem do obnovy Iraku, na ktorej bude mať napríklad Haliburton výrazný podiel.
Veľmi ústretový postoj amerických politikov voči súčasnej českej vláde je jednoznačným vyjadrením podpory Washingtonu na jej adresu. Kontrastuje najmä s postojom voči prezidentovi Václavovi Klausovi, ktorý vďaka svojim kritickým postojom voči postupu USA v Iraku čaká na pozvanie k Bushovi márne. Klaus si sklamanie zo Špidlovho úspechu symbolicky liečil práve v Paríži, ktorý navštívil presne v rovnaký deň.
PETER MORVAY