Rím 18. júla (TASR) - V budúcej európskej ústave pravdepodobne nebude zakotvený odkaz o jej židovsko-kresťanských koreňoch, vyhlásil dnes taliansky premiér Silvio Berlusconi po tom, čo mu predseda Konventu o budúcnosti Európy Valery Giscard dďEstaing oficiálne odovzdal návrh tohto dokumentu.
Berlusconi v tejto súvislosti zdôraznil, že štyri krajiny - Španielsko, Taliansko, Írsko a Poľsko žiadali, aby bol v ústave spomenutý takýto odkaz. "Budeme túto požiadavku i naďalej podporovať, avšak reálne neverím, že ju príjmu 25 členovia Európskej únie, uviedol predseda talianskeho vládneho kabinetu, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckym štátom únie.
Berlusconi zároveň uistil, že jeho vláda bude dozerať na to, aby sa počas rokovaní nezmenil návrh ústavy v podstatných bodoch. "Musíme sa postarať o to, aby sa návrh už nerevidoval a nezmenil od základov," dodal.
Taliansky premiér tiež podčiarkol, že pre novú Európu s 25 členskými štátmi bude mať dokument rozhodujúci význam. "Európskym občanom bude už konečne jasné, ako funguje vláda únie. Je to veľký pokrok, ktorý priblíži občanov k Európe," povedal.
Berlusconi tiež pri tejto príležitosti uviedol, že spor s Nemeckom je definitívne zabudnutý. "Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder je v Taliansku kedykoľvek vítaný, podobne, ako všetci nemeckí občania," vyhlásil taliansky premiér v súvislosti so slovnou vojnou medzi oboma krajinami, v dôsledku ktorej nakoniec nemecký kancelár zrušil plánovanú dovolenku v Taliansku.
Koncom augusta na hudobný festival ho dnes osobne v Berlíne pozval predseda Európskej komisie Romano Prodi, pôvodom z Talianska. Schröder súhlasil, avšak s iróniou podotkol, že sa najprv opýta Berlusconiho, či nemá proti jeho návšteve žiadne námietky.
"Nemusí sa ma pýtať, je kedykoľvek vítaný," dodal Berlusconi.
3 5 mic juh