Na Salzburskom fóre diskutovali najmä o schengenskej hranici

Salzburg 18. júla (TASR) - Rokovania o posilnení partnerstva v oblasti bezpečnosti medzi členskými a kandidátskymi krajinami EÚ boli dnes na programe ...

Salzburg 18. júla (TASR) - Rokovania o posilnení partnerstva v oblasti bezpečnosti medzi členskými a kandidátskymi krajinami EÚ boli dnes na programe Salzburského fóra 2003, na ktorom sa zúčastňuje aj minister vnútra SR Vladimír Palko.

Miestom stretnutia ministrov vnútra Rakúska, Slovenska, ČR, Poľska a Maďarska je zámok Fuschl v rakúskom Salzburgu. Na tomto fóre je prvýkrát zastúpená aj EÚ v osobe komisára pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Antonia Vitorina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dominantnou témou bola podľa Palka ochrana vonkajšej hranice Európskej únie, takzvanej schengenskej hranice. Ako uviedol v rozhovore pre TASR, na fóre sa diskutovala najmä otázka financovania ochrany schengenskej hranice. "Tam sme sa v podstate všetci zhodli na tom, že ochrana schengenskej hranice je ochranou celej Európskej únie. Preto jej financovanie nemôže zostať ako bremeno financovania členských štátov EÚ. Pretože veľkosť členských štátov a dĺžka schengenskej hranice sú dve veci, ktoré nie sú vôbec úmerné. Sú veľké štáty s dlhou schengenskou hranicou, veľké štáty s malou hranicou a naopak," povedal Palko.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcnosti by mal podľa šéfa slovenského rezortu vnútra vzniknúť nejaký fond solidarity, z ktorého by sa financovala ochrana schengenskej hranice členských štátov a z ktorého by členské štáty čerpali úmerne k dĺžke svojej hranice a podľa intenzity migračných prúdov. Na takomto postupe sa zhodli všetci účastníci konferencie.

Palko ďalej pripomenul, že zárodok takéhoto fondu už existuje a ide o Schengenský prechodný fond, ktorý bol zriadený na summite EÚ v decembri minulého roku a ktorý bol zriadený na tri roky. Z neho čerpajú zatiaľ len nové členské štáty únie. SR bude z neho čerpať počas budúcich troch rokoch financie vo výške 48 miliónov eur.

Na fóre sa podľa ministra Palka otvorila aj otázka, kto a aké orgány majú vykonávať ochranu schengenskej hranice. "Sú dve možnosti - ponechať to na členské štáty a na ich národných hraničných policajných silách. Potom je tu aj variant vytvorenia akéhosi medzinárodného hraničného policajného zboru. Tam som za Slovensko vyjadril jednoznačný názor, že nie je potrebné vytvárať takýto európsky hraničný zbor a tá exekutíva by mala zostať výhradne na národných policajných zložkách, ktoré podliehajú jednotnému národnému policajnému vedeniu," povedal Palko. Podobný názor má aj minister vnútra ČR Stanislav Gross a niektoré štáty sa k takýmto návrhom zásadne nevyjadrili.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci fóra vypracujú zúčastnené štáty spoločné bezpečnostné plány, uviedol dnes rakúsky minister vnútra Ernst Strasser. Podporovať budú európsku prisťahovaleckú politiku s dôrazom na ochranu hraníc.

Do efektívnej ochrany hraníc treba podľa talianskeho ministra vnútra Giuseppeho Pisana investovať aspoň 215 miliónov eur. Komisár EÚ Vitorino povedal, že hneď po vstupe desiatich kandidátskych krajín musí začať platiť schengenská dohoda. Vnútorné hranice únie sa môžu zrušiť až po tom, keď začne fungovať schengenský informačný systém 2, čo by malo byť v roku 2006.

Strasser uviedol, že si preštuduje taliansky návrh určiť kvóty prisťahovalcov pre niektoré štáty. Zaujímavá je podľa neho aj myšlienka spolupráce pri vracaní ilegálnych migrantov. Pisanu poznamenal, že prisťahovalectvo síce prináša nové pracovné sily a kultúry, ale EÚ musí bojovať proti "patologickému aspektu" tohto javu. Prisťahovalecké víza by mohli zabrániť skĺznutiu prisťahovalectva do ilegality.

SkryťVypnúť reklamu

O zriadení zberných centier pre azylantov je zatiaľ predčasné hovoriť, povedal Pisanu. Rozhodnutie v tejto veci padne najskôr v júni 2004. Taliansko navrhuje, aby sa žiadosti o azyl posudzovali v krajinách pôvodu alebo v štátoch susediacich s EÚ. Zberné centrá by boli posledným riešením, no každopádne by sa mali nachádzať vo vnútri EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu