Budapešť 18. júla (TASR) - Vlády krajín strednej a východnej Európy, budúcich nových členov EÚ, sa zhodujú v oceňovaní výhod vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ). Tento názor výstižne vyjadril maďarský minister financií Csaba László. Uviedol, že spoločná mena má integrujúcu silu a bude podporovať hospodárske aktivity v krajine. Dá im dodatočné impulzy.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že sa vyhliadky Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska na vstup do EMÚ v roku 2007 zhoršili po tom, čo v posledných 12 mesiacoch vzrástli ich problémy so schodkom štátneho rozpočtu.
Aj niektoré centrálne banky varujú pred unáhleným a neodôvodneným úsilím o vstup do EMÚ. Najprv sa pred ním musí obnoviť rozpočtová disciplína a treba bezpodmienečne uskutočniť všetky nevyhnutné štrukturálne reformy. Hoci náhlenie je podľa guvernéra poľskej centrálnej banky Leszeka Balcerowicza odôvodené, lebo čím skôr sa krajina dostane do EMÚ, tým bude mať z členstva v nej väčší úžitok.
Podľa Českej národnej banky však na tejto ceste stojí aj dvojročné obdobie možných problémov. Predstavuje ho čakanie na prijatie do EMÚ v jej "čakárni", v Európskom výmennom mechanizme (ERM II). Podľa ČNB by sa vlády mali rozhodnúť pre vstup do ERM II až vtedy, keď budú na 100 % presvedčené o tom, že riziká tohto nebezpečného obdobia v menovej oblasti bez problémov zvládnu. ČNB uvádza, že účasť v eurozóne môže priniesť očakávané pozitíva len vtedy, keď "budú minimalizované všetky potenciálne riziká z členstva v eurozóne". Konkrétne to znamená, že čakateľské štáty na vstup do EMÚ budú musieť dosiahnuť podstatne vyššiu mieru zhody s členmi ENÚ v reálnej ekonomickej a finančnej rovine. Dôležitou podmienkou ich hladkého začlenenia sa do EMÚ je aj to, že ich fiškálna politika bude dostatočne pružná; a rovnako to bude aj s ich trhmi práce.