Milan Cais: Nestačia mi gigantické projekty

Líder pražských Tata Bojs Milan Cais, prezývaný Bublina, sa na Pohode predstaví aj ako multimediálny umelec, vymyslel totiž Zlatú rybku


Milan Cais (druhý sprava) je bubeníkom, spevákom, producentom a lídrom skupiny Tata Bojs. V roku 1999 diplomoval v ateliéri Nových médií na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Medzi jeho najznámejšie diela patrí trojrozmerný prototyp autora p3D-01 a Nočný strážnik. V Českom rozhlase moderuje reláciu o výtvarnom umení Výtvarný hapenning.


Líder pražských Tata Bojs Milan Cais, prezývaný Bublina, sa na Pohode predstaví aj ako multimediálny umelec, vymyslel totiž Zlatú rybku

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncerty Tata Bojs sú multimediálne show. Basgitarista Mardoša vtipkuje a šaškuje obklopený počítačmi, monitormi a niekedy má pri sebe aj rozprávajúcu sa hlavu. Autorom originálnej scény je bubeník, spevák a líder skupiny MILAN CAIS. Na Pohode nebude z technických dôvodom možné vidieť jeho výtvarné stvárnenie scény – ne jej postavenie treba dvadsať technikov a dvanásť hodín práce. Milan Cais prezývaný Bublina, sa však na slovenských festivaloch predsa bude prezentovať aj ako výtvarník. Vymyslel totiž Allgidance chillout stan s inštaláciou Zlatá rybka. Dvaja ľudia si v ňom vyberú na monitore videoklip. Ak sa im podarí pomocou joystickov dostať obidve trojrozmerné ryby do tunela, klip sa spustí.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo vám napadli práve rybky a more?

„Voda a podmorský život je pre mňa symbolom pohody a harmónie. Návštevníci stanu by sa v ňom mali nadýchať pokoja. Rozprávkový svet v stane by mal byť opozíciu k chaosu vonku.“

Kľučkujete medzi hudbou a vizuálnom. Je intímne skicovanie inštalácii kompenzáciou za bláznivé koncerty?

„Eufória pri práci na objektoch je úplne iná ako pri hudbe. Je to príjemný kontrast, ale už roky riešim túto schizofréniu.“

Pred dvoma rokmi ste na sebe upozornili inštaláciou Nočného strážnika na Goetheho inštitút v Prahe, vystavovali ste v Rudolfine na Hniezdach hier a tiež na Bienále v Kahire. Zdá sa, že vaša schizofrénia je plodná.

„Príprava scény na koncerty nie je pre mňa dokonalou realizáciou vo výtvarnom umení. Potrebujem tvoriť aj osobnejšie veci, nielen gigantické projekty. Keď mám trochu voľna pri príprave albumu, odídem na chatu a tam pracujem na sochách pre galériu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vás to láka naspäť do galérii?

„Pripravujem štrnásť nových sôch. Niektoré z nich sú zamerané na rodinu. Sú to veľké krabice, ktoré zvonka vyzerajú rovnako. Každá bude skrývať dušičku blízkeho človeka. Je to niečo ako zbierka dušičiek moderného vodníka.“

Neplánujete znova inštaláciu vo verejnom priestore?

„Na Nočnom strážnikovi ma najviac bavila konfrontácia umenia s pouličným divákom, ktorý bol nezaťažený znalosťami z výtvarnej oblasti. Teraz sa chcem venovať komornejšiemu umeniu.

Už vás nezaujíma ako pouličný divák reaguje na zvláštny objekt na ulici?

„Zaujíma, vlastne mám v hlave nový projekt. Vyžaduje ale väčší tím. Na Palachovom námestí pred Rudolfinom by sa otáčala obrovská informačná hlava. Miesto očí a úst by mala žiarivé monitory a miesto uší reproduktory. Formou teletextu a spravodajstva by informovala o meste. Hlavnú časť by ale predstavovala prezentácia vizuálnej tvorby mladých umelcov alebo obyčajných ľudí, ktorí nemajú možnosť prezentovať sa na verejnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma rokmi ste tvrdili, že z Goetheho inštitútu strážia oči prezidenta na Hrade. Kam by ste ich umiestnili dnes?

„Niekam, odkiaľ by kontrolovali politikov v celej Českej republike, ktorí majú na starosti náš vstup do Európskej únie. Dávali by pozor, aby nerobili chyby a aby to celé urýchlili.“

Lietajúci balón?

„Presne tak. Nočný strážnik by lietal k hraniciam a späť. A občas by tiež nakukli, ako to prebieha na Slovensku.“

Zoznam umenia vo verejnom priestore v Prahe sa začína a končí vaším Nočným strážcom, ružovým tankom na Smíchove a Miminkami na žižkovskom vysielači od Davida Černého, Žiarou na Rudolfine a Srdcom na Hrade Jiřího Davida. Čím to je, že Praha s prívlastkom mesto kultúry nepodporuje podobné projekty?

„Červenú im dáva predovšetkým časť pražského magistrátu. Mali by sa viac otvoriť tejto forme umenia. Tiež je to dôsledok českej konzervatívnosti a zaprdenosti. Inštalácia Srdce na Hrade výborne ukázala, akí sú Česi hanbliví. V iných európskych metropolách sú podobné inštalácie bežnou súčasťou mesta. Vďaka nim mestá dýchajú. Netreba sa báť kontrastu baroka a gotiky so súčasnosťou.“

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom turné Tata bojs zohrávala výtvarná scéna podobne dôležité postavenie ako hudba. Nie je váš koncert skôr show?

„Je, ale snažíme sa, aby hudobná a vizuálna zložka boli vyrovnané. V minulosti som všetko musel stavať po nociach sám. Niekedy ma prestavané noci tak vyčerpali, že na koncerte som už nevládal odohrať. Súčasný luxus s technikmi je úžasný pocit.“

Autor: Praha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu