retnutia predstaviteľov EÚ a NATO vyplynulo, že EÚ by mohla byť napokon ochotná vyslať až tisíc príslušníkov mierovej misie do problémového moldavského regiónu Transnistria - pásu krajiny medzi riekou Dnestr a hranicami s Ukrajinou.
Analytici tvrdia, že Rusko, ktoré je hlavnou vojenskou a energetickou veľmocou v regióne, bude mať hlavné slovo v riešení takzvaného "zmrazeného konfliktu" medzi moldavskými a transnistrijskými úradmi. Počíta sa s tým, že EÚ a Rusko by sa mohli dohodnúť na stiahnutí 500 z 3 tisíc vojakov, ktorí sú v súčasnosti rozmiestnení na území Transnistrie. Tí by sa mohli stať súčasťou operácie, ktorá by mala jeden operačný plán a pravdepodobne spoločné pravidlá pôsobenia.
Táto operácia - prvá svojho druhu - bude dôležitým medzníkom vo vývoji vzťahov medzi EÚ a Ruskom a posilní bilaterálne zväzky ešte pred rozšírením únie smerom k ruským hraniciam.
Štrnásta ruská armáda je v Transnistrii od začiatku deväťdesiatych rokov, keď podporila odtrhnutú transnistrijskú vládu v boji proti jej moldavskému náprotivku. Rusko, vtedy ešte na čele s Borisom Jeľcinom, súhlasilo so stiahnutím časti týchto vojsk, ale pokrok bol pomalý.
Podľa európskych diplomatov sa o celej záležitosti bude diskutovať v budúcich týždňoch, keď sa delegácia na vysokej úrovni vedená talianskym predsedníctvom stretne s ruskými predstaviteľmi.
Aj v prípade čiastočného stiahnutie ruských jednotiek, kľúčovým cieľom zostane evidencia obrovského vojenského arzenálu, s ktorým prišli do krajiny ruskí vojaci. Značné množstvo stratených zbraní je totiž príčinou masového šírenia organizovanej kriminality, ktorá predstavuje pre úniu vážny problém.
Moldavčania, vrátane tých z Transnistrie, majú nárok na požiadanie o rumunské občianstvo, čo môže spôsobovať problémy, ak sa Rumunsko v roku 2007 stane jej súčasťou. EÚ už o tejto záležitosti viedla s moldavskou, rumunskou a ukrajinskou vládou množstvo neformálnych rokovaní.
Politickí poradcovia v pätnástich členských krajinách EÚ prediskutujú celú vec budúci týždeň a navrhnú ďalší postup, ktorý predstavia ministrom zahraničných vecí členských štátov ešte pred novembrovou návštevou ruského prezidenta Vladimíra Putina v Taliansku.