Moskovskí vrátnici polícii poskytujú informácie už bežne. Nová iniciatíva posúva nápad ešte o krok ďalej, pretože zaangažovala celú miestnu komunitu. Mestská rada si na testovanie nápadu vybrala obyvateľov taganského obvodu, kde sídli divadlo, v ktorom čečenskí teroristi zadržiavali stovky rukojemníkov, z ktorých potom viac než 170 zahynulo. Skupinky obyvateľov majú možnosť ohlasovať akékoľvek podozrivé správanie ktorémukoľvek z 12 „centier zákona a verejného poriadku“ po celom meste.
Ako s radosťou povedal ruskej televízii Kanál-1 jeden z poslancov mestského zastupiteľstva za taganský obvod, strediská už dostali tipy na „ľudí s neortodoxným životným štýlom, ktorí napríklad cez deň spia a v noci bdejú“.
Rovnako nadšený bol aj miestny policajt. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy podplukovník Anatolij Štykov vyhlásil, že polícia by nebola schopná robiť svoju prácu bez pomoci „verejných dobrovoľných informátorov“.
Jeden z obyvateľov taganského obvodu sa Kanálu-1 zveril, že je nadšený, že sa môže na projekte svojpomocných hliadok zúčastniť. „Títo teroristi a banditi sú len zberba, ľudská spodina a my by sme ich mali hnať svinským krokom. Proste sa ich čo najrýchlejšie zbaviť,“ povedal rezolútne.
Aby bola verejnosť ešte viac motivovaná, je tu aj finančná ponuka - 100 dolárov mesačne pre vedenie každej skupiny.
Ak bude taganský projekt úspešný, moskovská mestská rada dúfa, že sa jej podarí zostaviť podobné svojpomocné hliadky po celom hlavnom meste.
Zároveň sa však šíria obavy, že by sa tak mohli na scéne znovu objaviť „stukači“ alebo informátori zo stalinskej éry, „keď neboli potrebné nijaké dôkazy a bohato stačilo len podozrenie“.
Popredné noviny Izvestija sú presvedčené, že tento projekt je porušením ústavy, preto že „zasahuje do života jednotlivca“. Korešpondent Kanála-1 sa obáva, že by sa to ľahko mohlo zvrhnúť na honbu na čarodejnice. (čtk/BBC News)