Bratislava 16. júla (TASR) - Vláda SR dnes s pripomienkami súhlasila s návrhom zákona o verejnom obstarávaní, ktorým sa legislatíva vo verejnom obstarávaní v SR zosúladí s právom EÚ.
Harmonizácia práva SR s právom EÚ je nevyhnutná na využívanie štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu po vstupe Slovenska do únie v máji 2004. Návrh zákona pripravil s účinnosťou k 1. januáru 2004 Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR. Ako TASR informovala vedúca oddelenia metodiky ÚVO Katarína Brtáňová, dôležitou súčasťou zmien v zákone je premietnutie koncesného zákona, ktorý upravoval obstarávanie prác financovaných zo súkromných zdrojov, do zákona o verejnom obstarávaní. Koncesný zákon sa tak bude môcť zrušiť. Návrhom zákona sa tiež zjednoduší obstarávanie pre prirodzené monopoly a kompletne sa zmení mechanizmus opravných prostriedkov. Vytvoria sa tiež podmienky na zníženie používania metódy rokovacieho konania bez zverejnenia, kde existuje priestor pre netransparentnosť a korupciu. Subjekty, ktoré danú metódu použijú neoprávnene, bude môcť ÚVO sankciovať až do výšky 5 % z predmetu obstarávania, namiesto súčasnej 0,5-% hranice.
Návrh zákona ustanovuje viaceré povinnosti, ktoré začnú pre obstarávateľov platiť až po očakávanom vstupe SR do EÚ. Na obstarávanie tovarov budú stanovené finančné limity, po prekročení ktorých budú obstarávatelia musieť informovať o súťaži aj v európskych periodikách. Pre obstarávanie vybraných tovarov na Ministerstve obrany SR pôjde o finančný limit 130 000 SDR, pre obstarávateľov zo sféry vodného hospodárstva a zásobovania elektriny o 400 000 SDR. Obstarávatelia v zásobovaní plynom, teplom a prevádzkovatelia dráh a poskytovania služieb v železničnej doprave budú mať limit 400 000 EUR a prevádzkovatelia telekomunikačných sietí 600 000 EUR.
Medzi obstarávateľov, ktorí budú mať povinnosť kupovať tovary a služby podľa zákona o verejnom obstarávaní, budú naďalej patriť orgány štátnej správy, obce a vyššie územné celky a iné organizácie riadené verejným právom. Podľa zákona o verejnom obstarávaní budú musieť obstarávať aj prirodzené monopoly, v ktorých budú mať verejné inštitúcie väčšinový akciový podiel alebo rozhodujúci vplyv na riadenie alebo kontrolu. Takýmto subjektom už napríklad nie sú Slovenské telekomunikácie. Po zvažovanej doprivatizácii strategických spoločností by pod zákon o verejnom obstarávaní zrejme už tiež nespadali firmy ako SPP, tri rozvodné elektroenergetické spoločnosti, Transpetrol, či Slovenské elektrárne. (1 SDR = 51,750 SKK) (1 EUR = 41,662 SKK)