
Včera sa opäť stretli predsedovia koaličných strán a poslaneckých klubov, aby sa dohodli na hlasovaní o konečnom znení novely ústavy. Predseda KDH Pavol Hrušovský (vpredu) nemieni ustúpiť tlaku svojich koaličných partnerov (v pozadí predseda parlamentu a SDĽ Jozef Migaš a jeden z predkladateľov novely ústavy Ladislav Orosz) a bude sa usilovať presadiť hlasovanie o návrhu svojej kolegyne Anny Záborskej o zákaze interrupcií. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Problém ústavného zákazu interrupcií stále udáva tón rokovaniu o novele ústavy. Na stretnutí predsedov vládnych strán s predkladateľmi ústavy včera odznelo, že pozmeňujúce návrhy koaličných strán by nemali ísť nad rámec dohody, ktorá vznikla pred parlamentnou rozpravou.
KDH však naďalej trvá na tom, aby poslanci o interrupciách hlasovali. Včera večer sa týmto problémom zaoberalo aj predsedníctvo KDH. „Ak predkladatelia využijú svoje právo a odporučia nehlasovať, tak ja pravdepodobne využijem svoje právo a budem žiadať, aby sa hlasovalo o tom, či sa má hlasovať o návrhu KDH,“ povedala SME predkladateľka iniciatívy KDH, poslankyňa Anna Záborská. KDH mieni za novelu ústavy hlasovať aj v prípade, ak návrh o interrupciách poslanci neschvália.
Migaš: V Belgicku sa diskutuje už 20 rokov
Predseda parlamentu J. Migaš si netrúfa tipovať, kedy sa skončí rozprava o novele ústavy. Podľa neho „rokovací poriadok nepustí“ a nie je ani za to, aby sa diskusia o základnom zákone štátu obmedzovala. „Prijal som predstaviteľov belgického parlamentu, ktorí o návrhu novej ústavy rokujú už 20 rokov a zatiaľ sa nedohodli. My rokujeme týždeň. Je potrebné, aby sme prejavili trpezlivosť, všetko si vypočuli a potom hlasovali,“ povedal včera Migaš. Koalícia zatiaľ nemieni prerušovať rozpravu o ústave. Problémom je však prijatie niektorých zákonov, ktoré majú nadobudnúť účinnosť začiatkom budúceho mesiaca. Podľa predsedu poslaneckej snemovne najnaliehavejší je zákon o daniach.
Biskup vyzval prezidenta na podporu návrhu KDH
Rada pre rodinu a mládež Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vyzývala včera listom prezidenta Rudolfa Schustera, aby podporil návrh kresťanských demokratov, ktorý zaručuje ochranu ľudského života od počiatku po jeho prirodzenú smrť. Rada podľa agentúry SITA verí, že svojou autoritou sa prezident zasadí za túto hodnotu. List prezidentovi podpísal apoštolský exarcha a predseda Rady pre rodinu a mládež KBS Milan Chautur.
Umelé oplodnenie sa zatiaľ nespomínalo
Pri debatách o interrupciách sa zatiaľ nehovorilo o postojoch v súvislosti s umelým oplodnením. Poslankyňa Anna Záborská hovorí, že existuje viacero metód umelého oplodnenia. „Zásadne som proti umelému oplodneniu v skúmavke, nehovoriac o tom, že tam ide o pokus o implantáciu niekoľkých zárodkov, z ktorých sa vopred predpokladá, že časť z nich sa neujme. To znamená, že časť jedincov sa automaticky potratí.“
Podľa Záborskej ide o tému, ktorá je na dlhšiu diskusiu, ale tento problém určite spadá pod ochranu nenarodeného života, ktorý sa vedome potratí. Záborská dodala, že pri téme umelého oplodnenia ide o jej osobný názor, a nie o oficiálny postoj KDH.
IGOR STUPŇAN