V hodnotiacej správe o pripravenosti vstupujúcich krajín v oblasti regionálnej politiky to dnes uviedla Európska komisia.
Dokument dôrazne vyzýva Slovensko, aby riešilo nedostatok finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektov, posilnilo administratívne kapacity o kvalifikovaných ľudí, zlepšilo koordináciu medzi ministerstvami.
Naliehavú pozornosť treba venovať príprave projektov a informovaniu o možnostiach využívania eurofondov. Treba tiež zabezpečiť plný legislatívny rámec pre verejné obstarávanie, legislatíva v tejto oblasti je pre čerpanie fondov kľúčová.
Komisia ďalej žiada vyjasnenie kontroly využívania finančných prostriedkov z fondov a zmeny v systéme auditu. Naliehavo treba urýchliť zavádzanie počítačového monitorovacieho systému, včas je potrebné notifikovať Európskej komisii schémy štátnej pomoci, na ktoré chce SR čerpať prostriedky.
V rozsiahlej monitorovacej správe dnes komisia podrobne hodnotí stav pripravenosti desiatich vstupujúcich krajín na čerpanie peňazí zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu, ktoré sú určené na podporu zaostalých regiónov.
Správa sa zaoberá situáciou v oblasti príslušnej legislatívy, inštitúcií, administratívnych kapacít, programovania a prípravy projektov a finančného riadenia a kontroly. Obsahuje tiež pre každú krajinu závery a odporúčania.
Komisia je veľmi kritická voči všetkým desiatim krajinám a vyčíta im celý rad problémov, ktoré musia naliehavo riešiť. Pri porovnaní všetkých krajín však najhoršie vyznieva hodnotenie Slovenska.
Pri každej krajine okrem Slovenska totiž komisia v záveroch a odporúčaniach najskôr uznáva dosiahnutý pokrok a až následne upozorňuje na problémy, ktoré treba ešte odstrániť.
V prípade SR sa však závery začínajú konštatovaním, že "ostáva vyvinúť ešte ďalšie enormné úsilie", aby mohla byť príprava na eurofondy úspešne dokončená pred vstupom do EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed