
Pat Eddery.
GORDON RICHARDS (5. 5. 1904 - 10. 11. 1986)
Rodák zo Shrompshire pochádzal z dvanástich detí. Pätnásťročný Gordon Richards odišiel k trénerovi dostihových koní Fredovi Darlingovi a ukázal sa ako učenlivý žiak. Prvé víťazstvo zaznamenal v marci 1921 v Leicesteri, aby už o štyri roky neskôr počas sezóny vyhral 118 dostihov a prvý raz sa stal anglickým šampiónom.
Richards nepôsobil na prvý pohľad zvlášť estetickým dojmom. Mal krátke nohy, veľkú hlavu a neštýlový sed. Už vtedy si však turfoví experti všimli jeho bystré oči a citlivé ruky, okrem toho tiež zaregistrovali, že Gordonove kone sú aj napriek voľným vôdzkam vynikajúco vyvážené a pevne ovládané. Tvrdili, že nikdy neprehrá dostihy, ktoré má vyhrať, pretože oplýval nielen veľkou túžbou víťaziť, ale aj inteligenciou a bystrou reakciou na štarte i počas dostihov.
Počas päťdesiatročnej profesionálnej kariéry bol Gordon Richards 26 ráz anglickým šampiónom, pričom dvanásť sezón za sebou dosiahol viac ako dvesto víťazstiev, čím prekonal rekord legendárneho Freda Archera z rokov 1876 - 1886. Prvý klasický triumf zaznamenal v roku 1930 (Oaks s Rose of England) a posledný v roku 1953, keď jediný raz v živote vyhral Derby v Epsome. Po „modrú stuhu“ sa doviezol na chrbte hnedáka Pinza a toto víťazstvo vošlo do histórie britského turfu, lebo krátko pred ním Richardsa kráľovná Alžbeta II. povýšila do šľachtického stavu a ten sa jej už ako sir Gordon odvďačil tým, že na Derby premohol jej skvelého žrebca Aureola. Celkom počas kariéry vyhral 4870 rovinových dostihov, čo je dodnes anglický rekord.
LESTER PIGGOTT (5. 11. 1935)
Vyše tri storočia bol piaty november v očiach britských historikov spojený s dňom pokusu Guya Fawkesa podmínovať parlament. V súčasnosti už nezvratne patrí pripomienke narodenia Lestera Piggotta, najslávnejšieho rovinového džokeja 20. storočia.
Od malička mal Lester problém, ktorý súvisel s jeho nízkou hmotnosťou (36 kg), telesnou výškou (164 cm) a čiastočnou hluchotou. Kostnatý a šľachovitý chalan si však pomohol: skrátil strmene a začal jazdiť tak ako nikto pred ním. Vytvoril vlastný štýl, ktorý neskôr prebralo veľa jazdcov aj napriek tomu, že im chýbali Lesterove telesné proporcie.
Prvé víťazstvo dosiahol Lester Piggott v roku 1947 v sedle The Case v Hydock Parku a je príznačné, že „pokladnica“ mu od tých čias učarovala na celý život. Stal sa z neho skupáň, ktorého k hlbšiemu načretiu do vrecka pohli iba príležitostné charitatívne zbierky. Už v roku 1951 (šestnásťročný!) vyhral v sedle Misteryho známu Eclipse Stakes a o štyri roky neskôr triumfoval s Never Say Die na slávnom Derby v Epsome.
V jedných dostihoch vo francúzskom kúpeľnom meste Deauville, keď vo finiši stratil bičík, bleskurýchlo ho vytrhol z ruky kolegu Alaina Legreuxa a vyhral. Na inej dráhe udrel súpera bičom do hlavy… Za to si vyslúžil nielen prezývku „Grobian v sedle“, ale predovšetkým tvrdé tresty. Neprekážalo mu to, lebo bol miláčikom žien v domácnosti, ktoré ho oslovovali titulom „Maestro“ a tvrdili, že je génius.
Od detských rokov povyrástol na 170 cm, ale aj napriek tomu si prísnou životosprávou po celý čas udržiaval hmotnosť 50 kg. Roku 1974, keď ho anglická kráľovná vyznamenala Radom britského impéria a povýšila do šľachtického stavu. Sir Lester Piggott na slávnostnom bankete vyhlásil: „Pravdepodobne som najhladnejší milionár na svete.“
V nedeľu 18. júla 1993 sa na bratislavskom hipodróme bežalo 1. slovenské derby. Nielen kvôli inaugurácii týchto dostihov, ale aj zásluhou prítomnosti Lestera Piggotta sa táto udalosť natrvalo zapísala do histórie slovenského turfu. Sir Lester Piggott prišiel na pravý breh Dunaja, kde desaťtisíc divákom predviedol svoje neopakovateľné umenie: štyrikrát sa posadil na chrbty koní a tri razy zvíťazil. V sedle Zimzalabima vyhral aj premiérové Slovenské derby, takže do svojej zbierky si na ostrovy odniesol už dvadsiatu štvrtú „modrú stuhu“.
PAT EDDERY (18. 3. 1952)
V pondelok 23. júna sa z Britských ostrovov rozletela do sveta správa, že jeden z najlepších svetových džokejov Ír Pat Eddery po skončení tohtoročnej sezóny definitívne zoskočí z dostihového sedla a začne sa venovať podnikateľskej činnosti v oblasti chovu anglických plnokrvníkov.
Učňovské roky prežil u trénera Frencha Niocholsona v Cheltenhame, ale naplno sa jazdeckému kumštu začal venovať, až keď prišiel do tréningovej centrály Seama McGratha. Ten mu 24. apríla 1969 v Epsome osedlal prvého víťaza Alvara. Dodnes nazbieral 4585 prvenstiev. Jedenásť ráz bol anglickým jazdeckým šampiónom. V tejto bilancii je lepší ako Piggott, ktorý počas kariéry vyhral 4493 dostihov (v historickom rebríčku britských džokejov je Pat na druhom mieste za legendárnym Richardsom)
Pat Eddery úspešne štartoval na všetkých svetových hipodrómoch a nezmazateľne sa zapísal aj do histórie slovenského turfu. Prvý raz sa v bratislavskom Starom háji predstavil 20. júla 1997 a vyhral štyri razy (so Sammetsmanom, Amaretto Bayom, Roi Estatem a Lonangom). Najmä na víťazstvo s nemeckým ryšiakom Lonangom na 5. slovenskom derby budú starohájski turfmani dlho spomínať, lebo Pat na jeho chrbte podal fantastický taktický výkon: zverenca krefeldského trénera Maria Hofera okamžite po štarte posunul na čelo poľa, pomalým tempom „uspal“ súperov a keď v polovici trate prepol na vyššie obrátky, šestica súperov mu nestačila a až do cieľa sa mu pozerala len na zadok.
Po piatich rokoch (21. júla 2002) sa Pat Eddery do Starého hája vrátil, aby opäť predvádzal majstrovské džokejské kúsky. Najprv s Royal Sunlight vyhral Cenu Muscatita, potom s Pat‘s Music po fantastickom finiši Cenu Fredy a napokon na chrbte outsiderky Tantry (Stajňa Patrik) dokázal ukoristiť piaty honorár z 10. slovenského derby.
Foto archív autora