
FOTO – ARCHÍV
V ktorej fáze obstarávania územného plánu má verejnosť najlepšie možnosti ovplyvniť výslednú verziu?
„Vždy je najlepšie sledovať proces od začiatku do konca. Ak niekto má jasné predstavy, čo v určitom území áno a čo nie, je lepšie, ak s tým vyjde čím skôr. Ak ich dostane spracovateľ územného plánu už vo fáze prípravných prác, môže ich lepšie konfrontovať s inými predstavami. Dôležitým krokom je aj zadanie územného plánu. Tu sa záväzne stanoví, čo sa bude spracúvať, v akom rozsahu a hĺbke a to má na výsledok zásadný vplyv. Na základe zadania sa potom spracúva koncept, čo je vlastne akýsi územný plán ‚nanečisto‘. Spracúva sa variantne a z možností, ktoré ponúka, sa vyberie tá najlepšia. Na verejnom prerokovaní musí byť koncept všeobecne zrozumiteľným spôsobom vysvetlený, pretože zvyčajne ide o pomerne rozsiahly dokument. Pripomienkovanie konceptu by malo byť veľmi konkrétne a jasné. Poslednou možnosťou verejnosti priamo ovplyvniť výsledný územný plán je pripomienkovanie návrhu územného plánu.“
Aké dobré rady by ste dali tým, ktorí sa chcú zapojiť do tohto procesu?
„Nedať sa odradiť zdanlivou zložitosťou. A nedať sa odradiť úradníkmi, z ktorých sú mnohí doteraz úprimne presvedčení, že verejnosť má naivné predstavy a nerozumie odborným termínom. Možno verejnosť nehovorí odbornými termínmi, možno treba niečo zopakovať dvakrát, ale výsledok môže byť oveľa kvalitnejší, ako keby sa na rozhodovaní podieľali iba odborníci. Napokon, na území, pre ktoré sa plán spracúva, budú žiť väčšinou práve tí ‚neodborníci‘. Aj oni veľmi dobre vedia, čo je pre nich príjemné a čo nie.“
Záchrane vzácnych zvolenských lokalít ste venovali už veľa energie. Neľutujete?
„Ochrana životného prostredia je beh na dlhé trate. Venujete mu veľa energie a je možné, že výsledky ani neuvidíte. Ak niekto stavia domy, vie, že tento rok ich postavil päť či päťdesiat. My vieme len to, že posledný zvyšok pôvodného koryta Hrona vo Zvolene nie je doteraz zničený, na mokradiach pod zámkom stále loví bocian, ktorý hniezdi na námestí, a dúfame, že to tak bude aj o päťdesiat rokov. Každý krok ku skvalitneniu životného prostredia je predsa investíciou do budúcnosti.“ (vp)