V každodennom zhone si len málokedy uvedomujeme, ako sa mení prostredie okolo nás. Vyrastajú nové obytné štvrte a priemyselné zóny, tam, kde bol kedysi park, je teraz parkovisko alebo garáže. To, že sa niečo deje, všimneme si často až vtedy, keď sa nás to začne priamo dotýkať. Mnohí z nás sa cítia bezmocní. Je to však naozaj tak? Kto, kedy a ako rozhoduje o tom, ako bude vyzerať naše bezprostredné okolie? Môžu sa do toho zapojiť občania? Odpovede dáva územné plánovanie.
Územné plánovanie je dlhodobý proces uskutočňujúci sa v niekoľkých fázach (pozri aj schému), pri ktorom sa záväzne určuje, aké aktivity alebo stavby sa budú, resp. nebudú na určitom území realizovať. Rieši využívanie územia a jeho zásady, koordinuje činnosti ovplyvňujúce životné prostredie, hodnoty územia či tvorbu krajiny a utvára predpoklady na trvalý súlad takýchto činností.
Výsledkom je tzv. územnoplánovacia dokumentácia. Je nevyhnutným predpokladom na konkrétne územné rozhodnutia a stavebné povolenia. Najdôležitejšou časťou sú tzv. regulatívy, teda záväzné smernice, ktoré regulujú umiestnenie a usporiadanie určitého objektu alebo vykonávanie určitej činnosti na území. Sú súčasťou záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie a stanovujú zákazy a obmedzenia využitia územia.
Územnoplánovaciu dokumentáciu tvorí Koncepcia územného rozvoja Slovenska, územné plány regiónov, obcí a ich častí (zón). Akýkoľvek územný plán musí byť v súlade so záväznými časťami plánu vyššieho stupňa. Územný plán regiónu schvaľovala až donedávna vláda. Táto právomoc však prešla na regionálnu samosprávu a v súčasnosti čakajú takéto plány prehodnotenia, resp. ich budú meniť a nanovo schvaľovať krajské samosprávy.
Územný plán obce sa spracúva pre celé jej katastrálne územie. Musia ho mať všetky mestá a obce s viac ako 2000 obyvateľmi a za istých zákonom určených podmienok aj menšie obce. Stanovujú sa v ňom najmä zásady a regulatívy priestorového usporiadania územia obce/mesta, starostlivosti o životné prostredie, prípustné, obmedzené a zakázané využívanie plôch na určité funkcie, plochy na verejnoprospešné stavby, občiansku vybavenosť, zeleň a pod. Územný plán zóny sa spracúva pre časť obce a ustanovuje zásady a regulatívy podrobnejšie ako územný plán obce, až na úroveň jednotlivých pozemkov. Územný plán obce a jej častí (zón) schvaľuje na základe predchádzajúcich konzultácií s mnohými subjektmi obecné resp. mestské zastupiteľstvo, a to prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia.
Územné plány, samozrejme, nie sú nemenné. Ich zmeny a doplnky sa spracúvajú podľa presne stanoveného postupu a do tohto procesu rovnako ako do procesu obstarávania nových územných plánov môže vstúpiť aj verejnosť. Hoci pochopenie procesu tvorby tzv. územnoplánovacej dokumentácie, ako aj špecifických pojmov a názvov nie je pre „bežného občana“ práve jednoduché, faktom zostáva, že ide o veľmi silný a efektívny nástroj na presadzovanie rôznych záujmov v súvislosti so zamýšľanými aktivitami, činnosťami alebo stavbami v konkrétnom území. Preto by sa mal občan aspoň orientovať v procese tvorby územných plánov a najmä poznať možnosti verejnosti ovplyvniť ich výsledný obsah.
Právne okienkoProces obstarávania územnoplánovacej dokumentácie vrátane možností verejnosti vstúpiť do tohto procesu upravuje zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zmien a doplnkov. Ďalšie podrobnosti ustanovuje vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 55/2001 Z. z. o územnoplánovacích podkladoch a územnoplánovacej dokumentácii. Všetky dokumenty spracúvané v procesoch územného plánovania sú verejne prístupné pre každého na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií).SchémaSpracovanie územného plánu mesta z pohľadu možnosti verejnosti zapojiť sa do tohto procesu
možnosť zaslať podklady spracovateľovi prípravné práce
prieskumy a rozbory
pripomienkovanie verejnosťou zadanie
prerokovanie zadania a jeho schválenie v mestskom zastupiteľstve
pripomienkovanie verejnosťou koncept posúdenie vplyvov na životné prostredie
verejné prerokovanie konceptu možnosť zaslať
pripomienky ministerstvu
súborné stanovisko
pripomienkovanie verejnosťou návrh územného plánu
schválenie územného plánu poslancami zastupiteľstva
zverejnenie územného plánu