
Francúzsky prezident Jacques Chirac (vľavo) si s Klausom mali čo povedať. FOTO - ČTK/AP
Špidla sa stretol s Bushom na pol hodinu na skôr zdvorilostnej schôdzke, ktorá však mala symbolický význam - Američania aj takto ocenili český príspevok počas vojny v Iraku (protichemická jednotka a poľná nemocnica).
„Rokovanie sa odohrávalo v priateľskej atmosfére a v každej chvíli sa prejavovalo, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Českou republikou sú založené na hlbokých základoch, a nie len na akejsi povrchnej alebo náhodnej situácii,“ povedal Špidla. Hovorilo sa o transatlantických vzťahoch a zapojení Česka do obnovy Iraku.
Aj americkí komentátori upozornili na to, že český premiér je politikom, s ktorým teraz Spojené štáty hovoria. Klaus sa počas irackej vojny vyjadroval k intervencii rezervovane a nezhody sa objavili aj vo vzťahoch s americkým veľvyslancom v Prahe. Aj preto zrejme do Bieleho domu cestoval Špidla, ktorý akoby nastúpil po bývalom prezidentovi Havlovi. Ten má koncom mesiaca od Busha prevziať najvyššie americké vyznamenanie, ktoré dostávajú ľudia zo zahraničia len veľmi výnimočne.
Klaus sa včera stretol s Chirakom na pracovnom obede a po jeho skončení bol spokojný. Myslí si, že vďaka tejto „návšteve sa odstránia niektoré nedorozumenia, ktoré možno zbytočne rozohrávajú jednotlivé vety, nadpisy tých či oných článkov“. Zrejme narážal na svoj rozhovor pre francúzsky denník Le Figaro, ktorý včera vyšiel s titulkom „Václav Klaus: Náš vstup do EÚ? Niet prečo tancovať v uliciach“. (čtk, mch)