
Fleischer sa lúčil s novinármi tortou. FOTO – TASR/EPA
V tradičnej tlačovkovej miestnosti bolo nezvyčajne veľa smiechu a emócií. Žurnalisti dokonca hovorcovi tlieskali. Ešte predtým ale Fleischera poriadne grilovali. Témou bola, ako už celý minulý týždeň, Bushova správa o stave únie, kde hovoril o snahe Iraku získať z Afriky urán na jadrovú zbraň.
Aj teraz ukázal vlastnosti, ktoré z neho urobili dobrého hovorcu: po celý čas zostal až neuveriteľne pokojný, a pritom veľmi dôrazný.
Novinári veľmi rýchlo po jeho nástupe do Bieleho domu pochopili, že budú mať proti sebe chlapíka, ktorý povie len to, čo naozaj chce. Ani o slovo viac.
Mnohým určite nebude chýbať. Reportérka denníku The New York Times v Bielom dome o ňom napísala, že je „šarmantný ako pohár so studenou vodou“. Kritici dokonca hovoria, že s vážnou tvárou a dôveryhodným pohľadom dokázal tvrdiť, že biele je čierne. Fleischer si však zakladá na tom, že nikdy vedome neklamal.
Najstaršia reportérka v Bielom dome - Helen Thomasová - si myslí, že hovorca to nemal až také zlé, pretože Bush vládol v kritickom čase vojny proti terorizmu. „Pracovalo sa mu s médiami veľmi dobre, reportéri totiž cítili tlak, aby sa vyhli konfrontácii v citovo vypätej patriotickej atmosfére po 11. septembri a potom neskôr počas vojny v Iraku.“
Presný dôvod Fleischerovho odchodu nie je známy. Oficiálne chce písať knihu a zaradiť sa do skupiny prednášajúcich prominentov. Fleischer bude v jednej lige ako bývalý viceprezident Al Gore či starosta New Yorku Rudy Giuliani.
Je to však skutočný dôvod? Reportéri hovoria, že Fleischer sa dostal do sporov s ľuďmi z Bushovej administratívy. Aj teraz však zostáva bezvýhradne loajálny k prezidentovi a nezdá sa, že by z Bieleho domu musel odísť. Potvrdzuje to aj fakt, že bude zbierať peniaze na financovanie jeho prezidentskej kampane.
Možno je za tým obyčajná únava a fakt, že 42-ročný Fleischer sa prednedávnom konečne oženil. Mladoženáč možno už chcel vymeniť náročný život hovorcu: každý deň vstával o piatej a prečítal New York Times a Washington Post. Urobil si poznámky a pripravil prvé odpovede na otázky, ktoré čakal na dvoch každodenných tlačovkách. O štvrť na osem bol v Bielom dome a kolegovia ho informovali, čo písali ostatné noviny. Potom porada s Bushovými poradcami a potom sa už nezastavil. „Najhoršie bolo, že mozog si nemal šancu oddýchnuť, správy na vás tlačia bez prestania,“ povedal minulý týždeň Fleischer.
MATÚŠ KOSTOLNÝ