
Jelena Isinbajevová. FOTO - ČTK
ky i artistky skúšali novinku. Usporiadatelia boli síce v ich prípade šetrnejší než pri tradičných disciplínach, skúpi však rozhodne nie. Atraktívne skoky nežného pohlavia napokon zaradili prvý raz do programu halových MS 1997, potom na otvorený šampionát 1999 a napokon v Sydney 2000 aj do olympijského scenára.
Vývoj najlepšieho výkonu histórie je na zápisy od roku 1992 nepomerne bohatší než napríklad mužský diaľkarský od roku 1912. Žrdkárky posunuli rekordnú latku dovedna 36-krát, skokani najdlhšiu stopu presne o polovicu menej: 18-krát.
1995 - 19 svetových rekordov
Rekordná listina má ešte viacero zaujímavostí - o veľký počet zápisov sa zaslúžilo iba osem atlétok. Absolútne výnimočný bol rok 1995. Žrdkárky prekonali svetový rekord 19 ráz. Až sa to zdalo smiešne. V menoslove tróni bývalá austrálska cirkusová artistka Emma Georgeová (12 najlepších výkonov), za ňou je pôvodom česká gymnastka (v tomto športe i olympionička v Barcelone 1992) Daniela Bártová (10). Americký atletický všestranný talent Stacy Dragilová (šprintérka, výškarka, diaľkarka, viacbojárka) zdolala rekord sedemkrát.
Rekordný kohútik vlani akoby privreli. Čo sa však nedarilo na otvorenom štadióne, napĺňala mladá 21-ročná (pre zmenu bývalá top moderná gymnastka) Moskovčanka Svetlana Feofanovová. Vlani pod strechou viac ráz posunula latku až na 478 cm, čo bol do predvčera druhý najlepší výkon vôbec za Dragilovou (481 cm).Všeobecne sa čakala Svetlanina šnúra zavŕšená piatimi metrami.
Povolaním výlučne žrdkárka
Nedeľný výkon Feofanovovej o rok mladšej krajanky Jeleny Isinbajevovej v Gatesheade 482 cm preto prekvapil. Dôvodom iste nie je, že Volgogradčanka je menší talent. Nápadne atraktívna čiernovláska je prvou rekordérkou, ktorá nerobila v športovom živote nič iné, iba žŕdku. Pred dvomi rokmi získala juniorský svetový titul, o rok skočila svetový rekord tejto kategórie (446 cm), vlani už 460 cm. Vývoj, aký má byť. Premyslený a pozvoľný. Jelena trénuje doma vo Volgograde pod vedením Jevgenija Trofimova. Zatiaľ sa o nej veľa nehovorilo, hoci na majstrovstvách Európy 2002 i na tohtoročných halových MS bola strieborná. Vždy za Feofanovovou.
Isinbajevová hovorila po pretekoch veľmi prirodzene, akoby neurobila nič mimoriadne: „Takýto výkon som vlastne čakala. Na tréningoch pravidelne zdolávam 480 cm, len som čakala na vhodnú chvíľu, kedy sa mi to podarí v súťaži. Nemyslela som na to, že sa snažím prekonať svetový rekord. Stále som si hovorila - je to iba tréning, iba 482 cm a takúto výšku zdolávam v príprave úplne bežne.“
Dnešné žrdkárky už iste nie sú len atrakciou, aby si organizátor pripísal čiarku svetového rekordu. Jelena zinkasovala za najlepší výkon histórie 50-tisíc dolárov. Pole topfavoritiek na MS v Paríži koncom augusta (Rusky Isinbajevová, Feofanovová, Polnovová, Nemky Buschbaumová, Beckerová, Američanka Dragilová, Poľka Pyreková, Češka Hamáčková) má novú líderku.
PETER FUKATSCH