
Howard Dean. FOTO - REUTERS
Momentálne najsilnejším súperom Georgea Busha v súboji o prezidenta je asi Howard Dean. Bývalý guvernér štátu Vermont vyhral internetové hlasovanie členov Demokratickej strany a ešte pred tým si získal aj konvent Americkej učiteľskej asociácie v Los Angeles.
„Jediná nádej, ako poraziť tohto prezidenta, je správať sa ako demokrati. Čo znamená, stáť si za tým, čomu veríme!“ rečnil Dean a pokračoval: „Môžeme si dovoliť znižovanie daní, keď máme najväčší deficit v histórii tejto krajiny?“ Delegáti zborovo kričali nie a nadšene vstávali zo stoličiek.
Proti vojne
Dean je asi najostrejším kritikom prezidenta Busha a stavia si na tom svoj imidž. Podľa neho sa vo všetkom mýli: v ekonomike, v zdravotnej starostlivosti, v pozitívnej diskriminácii menšín, v otázkach mieru, spravodlivosti pre všetkých.
Dean na seba upozornil už pred začiatkom vojenskej akcie proti Iraku. Ako jediný z demokratických uchádzačov o budúcoročný prezidentský súboj bol proti. Deanova pozícia vtedy zapadla v hukote postupujúcich jednotiek na Bagdad, teraz však prináša plody.
Nahráva mu aféra s informáciami o uráne v prezidentovej správe o stave únie. „Takto sa začínala aféra Watergate…,“ hovorí s vážnou tvárou.
Rozhodne ekonomika
Jeho stratégia však nie je v prvom rade zameraná na otázky bezpečnosti a zahraničnej politiky. Dôraz kladie na ekonomiku, v ktorej sa cíti ako ryba vo vode.
Počas jedenásťročného pôsobenia v guvernérskom kresle v štáte Vermont dosiahol naozaj nezvyčajný úspech: vyrovnal rozpočet a zasadil sa takmer o zavedenie univerzálnej zdravotnej starostlivosti. V žiadnom inom americkom štáte to neexistuje.
Dean chce úspešný model preniesť na celú Ameriku a mnohí pozorovatelia tvrdia, že môže zaznamenať nečakaný úspech.
Ako Clinton
Jeho rastúca popularita do značnej miery pripomína pochod Billa Clintona z guvernérskeho kresla v štáte Arkansas až do Bieleho domu. Clinton nemal pred jedenástimi rokmi na prvý pohľad proti Georgeovi Bushovi seniorovi takmer žiadnu šancu. Ten mal za sebou úspešnú vojnu v Perzskom zálive a 80-percentnú podporu. Clinton však vyhral na otázkach zbabranej ekonomickej politiky.
O vážnosti Deanovho nástupu hovorí aj to, že favorita Johna Kerryho predbehol už aj vo výške vyzbieraných peňazí. Pred piatimi mesiacmi, keď oznámil kandidatúru, nemal ani milión dolárov. Teraz má už takmer osem.
Medzi demokratmi vedie, na Busha však ani zďaleka nemá: jeho volebný štáb už teraz hlási, že má astronomických 200 miliónov dolárov.
Nový demokrat
Dean je stúpajúcou hviezdou demokratov. A to nie len pre kritiku Busha. Razantne hovorí aj o zmenách v Demokratickej strane. Nepriamo napáda súčasného predsedu Celonárodného výboru strany Terryho McAuliffa. Podľa neho nesie osobnú zodpovednosť za súčasný „úbohý filozofický stav“ strany.
Kritici ho obviňujú, že je prílišný ľavičiar. „To, že ma označujú za ľavicového liberála iba znamená, ako sa naša krajina dostala ďaleko napravo,“ odpovedá Dean a útočí na prezidenta.