„Keď o sebe čítam v európskej tlači, akoby som čítal o niekom úplne inom,“ hovorí taliansky premiér Silvio Berlusconi. Cez víkend sa svoj imidž v európskych médiách pokúsil napraviť vo veľkom štýle. Taliani pozvali ako predsednícka krajina únie do Ríma päťdesiat novinárov pôsobiacich v Bruseli a postarali sa o nich ako vo vatičke - letecký špeciál na linke Brusel-Rím-Brusel, päťhviezdičkový hotel v centre večného mesta, darčeky od sicílskeho vína po knihy a cédečká, stretnutia s ministrami, cestoviny a zmrzlina vo farbách talianskej trikolóry.
Vrcholom trojdňového pobytu však nepochybne bola piatková večera v historickej Villa Madama zo 16. storočia. Berlusconi nielenže prišiel - čo do poslednej chvíle nebolo isté - ale s novinármi strávil takmer štyri hodiny. Vtipkoval, fotografoval sa s nimi a pozval ich aj na prehliadku neverejných priestorov vily - terasy s nádherným výhľadom na Rím či kúpeľne z ružového mramoru.
Prakticky každá predsednícka krajina pozýva bruselských novinárov do svojho hlavného mesta na stretnutia s členmi vlády. Cesta do Talianska však bola výnimočná tým, že nasledovala krátko po tom, ako Berlusconi nemeckému poslancovi navrhol filmovú úlohu dozorcu v koncentračnom tábore a štátny tajomník pre cestovný ruch Stefano Stefani označil nemeckých turistov za arogantných nacionalistov. Bolo teda čo žehliť.
Berlusconi počas diskusie s novinármi odmietol všetky kritické hlasy voči svojej osobe. Víťazoslávne oznámil, že štátny tajomník Stefani práve odstúpil. Vyše 80 súdnych procesov má počas svojej kariéry na krku preto, že sa ho pokúša zničiť politická opozícia a preto, že taliansku justíciu nikto nekontroluje. Talianska vláda - napriek tomu, že sú v nej neofašistické strany - v žiadnom prípade nie je protieurópska, práve naopak. Médiá nekontroluje - veď 85 percent z nich vraj píše proti jeho koalícii. Neexistuje ani konflikt záujmov - so svojimi deťmi, ktoré stoja na čele jeho podnikov, vraj prestal radšej aj telefonovať, aby ho z takéhoto konfliktu nikto nemohol obviňovať. „Všetko, čo sa o Taliansku popísalo a narozprávalo, bolo hlboko urážlivé. Ale ja idem napriek tomu ďalej, šťastný a spokojný s tým, čo som dosiahol,“ vyhlásil Berlusconi. Súhlasí s ním vraj 68 percent Talianov. „Snáď si nemyslíte, že všetci Taliani sú idioti,“ pýtal sa.
Imidž, ktorý mu vytvorili európske médiá, neuznáva: „Je to presný opak toho, aký som. Ako by som čítal o niekom inom,“ dodal Berlusconi.
Autor: ROBERT SERMEK, Rím - Brusel