Bratislava 14. júla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster je presvedčený o tom, že rozšírenie Európskej únie (EÚ) o desať kandidátskych krajín prispeje k zmene napätej atmosféry medzi Európou a Izraelom. Vyhlásil to dnes po rozhovore s prezidentom štátu Izrael Moše Kacavom, ktorý je od nedele na návšteve Slovenska.
Podľa izraelského prezidenta robí Európa pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu "chyby", pretože nerozlišuje medzi "terorizmom a teroristickým zámerom" a "hľadá rovnováhu medzi terorizmom a mierovým plánom".
"Nemáme námietky voči humanitárnej podpore, ktorú Európa poskytuje Palestínčanom, ale jej politická podpora by mala byť podmienená ukončením terorizmu," povedal Moše Kacav na okraj výzvy izraelského premiéra Ariela Šarona, aby európski lídri obmedzili styky s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom, pretože svojimi kontaktmi s ním brzdia realizáciu tzv. cestovnej mapy mierového blízkovýchodného plánu.
Slovenský prezident sa s Kacavom zhodol v názore, že mierový proces môže napredovať len vtedy, keď budú zastavené akékoľvek akcie teroristov. "Musia si svedomie spytovať tam, kde sú teroristické útoky," povedal prezident Schuster. Európa by mala podľa neho zvažovať aj "tieto momenty a podľa toho zaujať stanovisko". Schuster zdôraznil, že ide o jeho osobný názor, keďže slovenská vláda ani slovenská diplomacia ešte nezaujala oficiálne stanovisko k Šaronovej výzve.
Prezident Schuster vysvetlil, že počas svojej oficiálnej návštevy v Izraeli vo februári 2000 sa v Betleheme stretol aj s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom. "Vtedy svitalo na lepšie časy a chcel som tiež prispieť k riešeniu izraelsko-palestínskeho napätia. Avšak nakoniec sa nesplnilo to, čo bolo sľúbené," tvrdí prezident Schuster. Zdôraznil, že Slovensko sleduje vývoj na Strednom a Blízkom východe a podporuje vznik dvoch nezávislých štátov.
Prezident Kacav vyhlásil, že jeho krajina pristupuje k riešeniu konfliktu s Palestínou "s čistými rukami a s čistými úmyslami". Podľa neho je to práve vodca Palestínčanov Jásir Arafat, kto sústavne odmieta politické iniciatívy a vracia sa k terorizmu. Máme dôkazy o tom, že Arafat stojí za teroristickými akciami a je najväčšou prekážkou pri implementácii mierového procesu. Nemáme voči nemu preto žiadnu dôveru a myslíme si, že ak ostane pri moci, mierový proces zomrie, zdôraznil izraelský prezident. Tzv. cestovnú mapu blízkovýchodného mierového procesu bude podľa jeho slov možné implementovať len vtedy, keď "ustane terorizmus". Dodal, že v plánovanom mierovom procese môže zohrať dôležitú úlohu aj Slovensko.
Predmetom dnešného rokovania prezidentov Schustera a Kacava boli aj bilaterálne vzťahy. Podľa Schustera došlo v ostatnom čase k zlepšeniu ekonomickej spolupráce medzi Slovenskom a Izraelom, ešte vždy však na tejto úrovni existujú rezervy. K rozšíreniu hospodárskej spolupráce by malo prispieť aj ekonomické fórum, ktoré sa uskutoční dnes popoludní v Bratislave za účasti izraelských podnikateľov, ktorí sú v Kacavovej delegácii.
Izraelský prezident dnes pred novinármi poďakoval Schusterovi za jeho iniciatívu z roku 2000, keď počas svojej návštevy v Izraeli vyjadril ľútosť nad deportáciou 72-tisíc slovenských Židov do koncentračných táborov. "Bol to historicky mimoriadne významný príhovor, ktorý vošiel do izraelských dejín" povedal v Bratislave Moše Kacav.