Cyprus je jedinou z 10 kandidátskych krajín, v ktorej sa pred rozšírením neuskutoční referendum, keďže takýto prostriedok cyperská ústava nepozná. Ak nedôjde k zjednoteniu ostrova, ktorý sa stane najjužnejším cípom EÚ, do únie vstúpi iba jeho medzinárodne uznaná grécka časť.
Za vstup do EÚ hlasovalo dnes všetkých 56 poslancov grécko-cyperskej časti. Ako informovala cyperská televízia, 24 kresiel zástupcov cyperských Turkov zostalo opätovne prázdnych. Ich poslanci sa nezúčastňujú na zasadnutiach zákonodarného zboru v hlavnom meste Nikózii od nepokojov v krajine medzi oboma národnostnými skupinami v roku 1964.
Predseda jednokomorového parlamentu Dimitris Christofias označil dnešné hlasovanie za "historický deň Cypru v krátkej histórii krajiny ako nezávislej republiky".
Cyprus je rozdelený od roku 1974 po gréckom prevrate a následnej tureckej vojenskej intervencii. Severocyperskú tureckú republiku okrem Ankary žiadna krajina sveta neuznala. Viaceré pokusy OSN znovuzjednotiť ostrov zostali doteraz neúspešné.
Vstup svojej krajiny do EÚ doteraz v národných referendách odobrilo sedem kandidátskych krajín - okrem Slovenska sú to Česká republika, Malta, Maďarsko, Litva, Poľsko a Slovinsko. V Estónsku a Lotyšsku referendá ešte budú.
Okrem vstupujúcich krajín musia rozšírenie EÚ ratifikovať aj parlamenty všetkých súčasných 15 členských krajín.