
V čase, keď Američania začali novú ofenzívu proti stúpencom Saddáma Husajna, sa v Bagdade prvý raz zišla rada dočasnej vlády. FOTO - ČTK/AP
„Po mesiacoch konzultácií s Iračanmi sme urobili prvý krok k vytvoreniu prechodnej správy. Dnes sa schádza rada (dočasnej) irackej vlády. Zastupuje všetky zložky irackej spoločnosti: šiítov, sunnitov, Arabov, Kurdov, Turkménov, kresťanov, mužov aj ženy,“ povedal civilný správca Iraku Paul Bremer pre denník The New York Times. „Rada bude mať okamžite reálnu politickú právomoc, bude vymenúvať ministrov dočasnej vlády a bude spolupracovať s koalíciou na politickej stratégii a na rozpočte.“
Rada označila za svoje priority obnovu bezpečnosti a oživenie ekonomiky krajiny a vyhlásila za iracký štátny sviatok deň pádu bývalého režimu. Rada má tiež pripraviť voľby v Iraku, pripraviť novú ústavu krajiny a vymenovať vládu v rámci „federatívneho, demokratického a zjednoteného Iraku,“ povedal Saíd Muhammad Bahrúl Ulúm, jeden z členov rady.
Rada zrušila všetky sviatky, ktoré v Iraku zaviedla bývalá vládna strana Baas. Za nový sviatočný deň naopak vyhlásila 9. apríl, keď americko-britské jednotky tento rok porazili bývalý Saddámov totalitný režim. „Saddám je v odpadkovom koši dejín a už sa nevráti,“ povedal Ulúm.
Schôdzka 25-člennej rady sa konala v sídle bývalého ministerstva vojenského priemyslu, odkiaľ Saddám do konca vojny v Perzskom zálive v roku 1991 riadil vývoj zbraní hromadného ničenia. Táto budova, ktorá leží neďaleko bývalého Paláca republiky, kde je generálny štáb americko-britskej koalície, sa teraz stane sídlom rady.
Medzi členmi rady sú napríklad vodca bývalého opozičného Irackého národného kongresu Ahmad Šalabí, vodca šiítskej exilovej opozície Andal Azíz Hakím, bývalý minister zahraničia zo 60. rokov Adnan Pašaší či vodcovia obidvoch hlavných kurdských frakcií v Iraku Masúd Barzání a Džalál Talabání.
Zostaveniu provizórnej vládnej rady predchádzali niekoľkomesačné rokovania medzi americko-britskou správou a Iračanmi. Na ich naliehanie nakoniec Bremer rade prenechal viac rozhodovacích kompetencií, ako sa povodne predpokladalo.
Rada tak bude napríklad schvaľovať rozpočet na rok 2004 a tiež navonok dočasne reprezentovať Irak ako určitý kolektívny orgán. Mala by uviesť do pohybu aj prípravu novej ústavy. Nie je však jasné, či ju budú Iračania rešpektovať.
(čtk, reuters)