„Prezident mal všetky dôvody myslieť si, že text je pravdivý. Týchto 16 slov (o uráne z Afriky) sa nikdy nemalo objaviť v texte pre prezidenta,“ povedal Tenet. „Som zodpovedný za proces schválenia (prejavu) v mojej agentúre.“
Argumenty za rýchly začiatok vojny sa stali najväčším problémom Georgea Busha. V Iraku stále nenašli zakázané zbrane hromadného ničenia a na povrch sa dostávajú informácie, že niektoré dôkazy o Saddámovej hrozbe boli asi falošné.
Rozmery škandálu nabrala kauza v momente, keď médiá priniesli výpovede ľudí z prostredia tajných služieb a Bieleho domu, ktoré naznačujú, že CIA prezidenta upozorňovala. Ten napriek tomu urán v správe spomenul. Mal to byť dôkaz, že Saddám sa snaží vyrobiť jadrovú zbraň.
V piatok prezident a jeho poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová prehodili vinu na Teneta. Vyhlásili, že Bushovu správu odobrila CIA. O niekoľko hodín neskôr to vyhlásil aj šéf tajnej služby.
Bush teraz považuje škandál za uzavretý. Uisťuje, že naďalej Tenetovi dôveruje a nechce sa uránom už zaoberať. Napriek tomu nie je jasné, či sa všetko skončí jedným ospravedlnením.
Americké médiá už včera priniesli ďalšie informácie o tom, že Tenet varoval Busha tri mesiace pred jeho posolstvom o stave únie. V októbri upozorňoval Biely dom, že správy o africkej stope sú nepodložené. Napriek tomu ju Bush v januári spomenul.
Kauza sa v najbližších dňoch môže stať problémom pre Teneta, ale aj pre Busha a Blaira. Tenet je jedným z mála ľudí v kľúčových pozíciách, ktorých vymenoval ešte demokratický prezident Bill Clinton a ktorých si nechal aj Bush.
Zblížil ich 11. september. Vtedy sa medzi Tenetom a Bushom vytvorilo osobné puto. Napriek tomu môže Tenet teraz prísť o miesto.
Nemusí sa to skončiť len pri Tenetovi. Bush stráca podporu. Experti upozorňujú, že teraz sa ešte nedá odhadnúť, aký bude mať urángate dosah. Biely dom je teraz v defenzíve, ale nemusí to byť ešte definitívna prehra.
Problém však majú aj v Londýne. Aj britská vláda dostala od svojej tajnej služby informáciu o uráne z Nigeru. Na rozdiel od Bieleho domu doteraz tvrdí, že nešlo o omyl. Premiér Tony Blair aj jeho minister zahraničia Jack Straw opakujú, že správu o uráne mali podloženú z viacerých zdrojov. Zostáva to už len dokázať.
V opačnom prípade sa to dlho v tejto rovine nedá udržať. Asi neobstojí, keď dvaja najväčší spojenci hovoria o jednej veci dva rôzne príbehy.
MATÚŠ KOSTOLNÝ