Prvé konkrécie vytiahli z niektorých častí mora v rokoch 1872 až 1876. Pre veľkú hĺbku, v ktorej sa nachádzajú, sa zdalo, že je ťažké ich ťažiť.
V roku 1970 na zhromaždení OSN delegát Malty navrhol, aby sa konkrécie považovali za spoločné dedičstvo ľudstva a aby sa vytvoril právny režim na ich vyhľadávanie.
Komisia pracovala deväť rokov a vytvorila pravidlá, v ktorých sa hovorí aj o ťažbe surovín z morského dna.
V roku 1982 pristúpilo k dohodám aj Československo. V roku 1987 sedem socialistických štátov (Československo, Vietnam, NDR, Poľsko, Bulharsko, Rusko, Kuba) založilo organizáciu Interoceanmetal, ktorá sídli v Štetíne v Poľsku. Vietnam nebol aktívny, preto z Interoceanmetalu vypadol a NDR zanikla.
Po rozpade Československa má Interoceanmetal od roku 1993 šesť členov.
Medzinárodná organizácia pre morské dno prideľuje rôznym štátom a konzorciám štátov prieskumné územia v Tichom oceáne a pridelila aj Interoceanmetalu.
V súčasnosti je niekoľko tzv. pionierskych investorov a tí robia na dne mora prieskum. Medzi nimi je aj Interoceanmetal.
Medzinárodná organizácia pre morské dno má 138 štátov, ale len pätnásť štátov (vrátane Slovenska) svoje dno preskúmalo a dnes už pracuje na vývoji technológie pre ťažbu.
Interoceanmetal mal pôvodne 150-tisíc štvorcových kilometrov morského dna (trikrát viac ako je rozloha celého Slovenska) s tým, že po rokoch skúmania si mohol polovicu nechať pre ťažbu. Dnes má 75-tisíc štvorcových metrov a už podpísanú zmluvu o budúcej ťažbe.
(rf)