
V hĺbke štyri až päť kilometrov pod hladinou Tichého oceánu medzi Mexikom a Havajskými ostrovmi má Slovensko svoje morské dno so surovinami s hodnotou niekoľko miliárd dolárov. Kým nebudú vyčerpané ložiská na súši, z mora sa pravdepodobne ťažiť nebude, ale v budúcnosti môže byť morské dno náhradou terajších ložísk. Slovensko by sa mohlo stať o pár desaťročí jedným z významných dodávateľov kovov vyťažených z morského dna.
Slovensko má tiež svoje morské dno. Patrí mu časť dna so surovinami v hodnote niekoľko miliárd dolárov v hĺbke štyri až päť kilometrov pod hladinou Tichého oceánu medzi Mexikom a Havajskými ostrovmi. Svoju časť dna sme už preskúmali.
V budúcnosti môže byť morské dno náhradou terajších ložísk. Slovensko by sa mohlo stať o pár desaťročí jedným z významných dodávateľov kovov vyťažených z morského dna.
Vláda v stredu odsúhlasila vyslanie dvoch odborníkov na zasadnutie Medzinárodnej organizácie pre morské dno koncom júla v Jamajke. „Prestíž Slovenskej republiky sa v Medzinárodnej organizácii pre morské dno v posledných rokoch výrazne zvýšila. Je vysoko pravdepodobné, že splnomocnenec vlády Slovenskej republiky Jozef Franzen získa funkciu prezidenta zhromaždenia,“ píše sa vo vládnych materiáloch.
S pokusnou ťažbou kovov v Čínskom mori začali už dávnejšie Japonci. Zatiaľ nie vo veľkých hĺbkach, iba asi tristo až štyristo metrov pod hladinou si overovali mechanizmy. S pokusnou ťažbou začali aj Kórejčania. Z nášho územia sa už vyťažilo pomocou sietí niekoľko ton kovov, ktoré smerovali do Číny na pokusné technologické spracovanie a vzorky sú aj na Slovensku.
V prípade budúcej ťažby z mora je veľmi významný ekologický prvok, pretože pri súčasnom ťažení kovov sa odkrajujú časti z kopcov a znehodnocuje sa krajina. Pri skúmaní morského dna sa ukázalo, že organizmy žijúce na dne, ktoré by ťažbou mohli byť zasiahnuté, po jeden a pol roku obnovujú svoje kolónie v pôvodnom rozsahu.
Nie je vylúčené, že ťažiť sa bude strojmi pripomínajúcimi zberače zemiakov. Problém je so získavaním elektrickej energie. Pri ťažení asi bude nutné mať osobitnú loď s generátormi vyrábajúcimi elektrickú energiu.
O existencii slovenského morského dna sa verejnosť dozvedela zhruba pred troma rokmi, keď minister zahraničia Eduard Kukan povedal, že Slovensko je veľmoc morského dna. „Možnože také veci ako polymetalická konkrécia vyvolávajú dnes na našich tvárach úsmevy, ale naozaj treba pozerať do budúcnosti a rátať s tým, že sa vyčerpajú zásoby rúd a potom pôjdeme na morské dno. A potom sa ukáže, akí sme boli prezieraví, že sme si dostatočne včas tieto veci zabezpečili. Venovali sme do toho nejaké prostriedky a Slovensko dnes v porovnaní s mnohými ďalšími štátmi sveta je, pokiaľ ide o morské dno a jeho budúce využívanie, veľmoc,“ hovoril pred troma rokmi Kukan. (rf)