
Nové operence je nevyhnutné umiestniť do karantény. FOTO – ARCHÍV
Veterinárne okienkoChlamydióza patrí medzi infekčné ochorenia cicavcov a vtákov, ktoré sa prenáša aj na človeka. Pôvodcami sú chlamýdie, pomerne odolné k vonkajšiemu prostrediu. Nákaza sa šíri najmä v zanedbaných chovoch, pri neistom pôvode zvierat, pri teplotných výkyvoch, nevhodnej výžive. Zdrojom infekcie bývajú často dovezené okrasné vtáky a voľne žijúce operence.
Chlamydióza exotických vtákov je medzi chovateľmi známa aj pod názvom psitakóza (papagáje a papagájovité vtáky). Chlamýdie sa šíria predovšetkým výlučkami chorých zvierat vzdušnou cestou a prachom z infikovaného peria. Ochorenie prebieha buď v skrytej forme (bez príznakov), alebo v chronickej podobe. Akútne štádium obyčajne vyvolajú rozličné stresové situácie, napríklad transport.
Inkubačné obdobie trvá 3 až 40 dní, respektíve aj niekoľko mesiacov. Ochorenie postihuje najmä mláďatá. Sú malátne, majú našuchorené perie, ťažko dýchajú, z očí a nosových otvorov im vyteká hlienovitý až hnisavý výtok, pripájajú sa hnačky.
Diagnózu potvrdí laboratórne vyšetrenie (stanovenie titra protilátok, ktoré si organizmus vytvára počas infekcie). Liečba (antibiotiká) sa robí len výnimočne. Uhynuté jedince je vhodné dať pitvať, alebo uprednostniť iné diagnostické vyšetrenia, aby sa včasnými liečebnými opatreniami predišlo prepuknutiu ochorenia v chove.
Prevencia spočíva najmä v dodržiavaní 90-dňovej karantény pri novozakúpených vtákoch. Voliéry majú byť chránené pred kontaktom s voľne žijúcim vtáctvom. Už pri podozrení na zdravotné problémy treba požiadať o pomoc veterinárneho lekára. Ako sme spomenuli, ide o nebezpečné ochorenie, ktoré sa prenáša aj na ľudí. (inš)