BANSKÁ BYSTRICA – Vytváranie novej sústavy osobitne chránených území NATURA 2000, ktorá je v oblasti ochrany prírody prioritnou podmienkou vstupu Slovenska do Európskej únie, sprevádzajú ostré diskusie. Implementácia smerníc únie o ochrane vtákov a biotopov spôsobuje problémy poľnohospodárom, lesníkom, ale najmä poľovníkom. Po schválení novej sústavy chránených území totiž dôjde k obmedzeniam a proti tomu sa bránia.
„Cieľom programu je zachovanie prírodných biotopov a biotopov ohrozených druhov rastlín a živočíchov v celoeurópskom meradle,“ tvrdí riaditeľ Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici Peter Urban.
Lesníkom sa už podarilo dosiahnuť zníženie počtu chránených vtáčích území. Z pôvodne navrhovaných 45 na rozlohe takmer 30 percent Slovenska ich zostalo 38 a pokrývajú už iba 25 percent územia. Vyhlásenie osobitne chránených území sa bude týkať aj poľnohospodárov, tam by to však podľa šéfa centra NATURA 2000 Daniela Baláža mohli vyriešiť finančné kompenzácie od štátu.
„Najostrejšie diskusie sú s poľovníkmi. Ich sa totiž budú týkať obmedzenia, napríklad pri love vodných vtákov,“ tvrdí Baláž.
Po vyhlásení špeciálnych chránených území totiž bude kolidovať obdobie jesenných poľovačiek s obdobím ochrany sťahovavých vodných vtákov. Obmedzenia sa však dotknú aj rybárov. Najproblematickejšia je oblasť Dunaja a Senného.
„Poľovníci majú problém najmä so spoločnými poľovačkami, ktoré môžu byť vo vyhlásených chránených územiach časovo obmedzené alebo zakázané,“ hovorí Baláž.
Podľa ochranárov vyhlásenie chránených území vlastníkov pozemkov či nehnuteľností výrazne neobmedzí. Okrem toho každé územie musí byť s nimi prerokované a majú možnosť vyjadriť sa. Problémy však môžu nastať v prípade, že vlastníci nebudú súhlasiť. Ochranári totiž tvrdia, že žiadny zákon nehovorí o ďalšom postupe.
DANIEL VRAŽDA