Ostrov, kde nemusíte zapínať kabelky

Megalitické chrámy, záhadné koľaje, zázraky na počkanie, nevšedná prírodaKopce tu nemajú špice, domy nemajú strechy, na celom ostrove nenájdete jedinú riečku či jazierko, tráva rastie iba na futbalovom ihrisku alebo pred päťhviezdičkovým hotelom. Napriek


Približne od roku 7500 do roku 2000 pred naším letopočtom žil na ostrove Malta tajomný národ doby kamennej so svojbytnou kultúrou a náboženstvom, aký sa nikde inde nenachádzal. Tento národ uctieval „Veľkú Matku Zeme“, bohyňu stelesnenú nadmerne veľkou ženskou postavou. Na jej počesť stavali z veľkých blokov skál obrovské chrámy. Zvyšky týchto chrámov sa nachádzajú na niekoľkých miestach tohto súostrovia.


FOTO – DANKA HAŠKOVÁ


Megalitické chrámy, záhadné koľaje, zázraky na počkanie, nevšedná prírodaKopce tu nemajú špice, domy nemajú strechy, na celom ostrove nenájdete jedinú riečku či jazierko, tráva rastie iba na futbalovom ihrisku alebo pred päťhviezdičkovým hotelom. Napriek tomu je na Malte krásne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento miništátik v Stredozemnom mori, menší ako Bratislava, prekvapuje na každom kroku.

Bizarné prírodné scenérie milujú aj filmári z celého sveta. Natkrúcali tu Pepka námorníka, Grófa Monte Christa či Gladiátora. V týchto dňoch tu Brad Pitt nakrúca historický film Trója.

Čudesná príroda a tajuplné megalitické chrámy sú takmer rovnako fascinujúce ako zistenie, že na tomto ostrove si netreba zapínať zipsy na kabelkách.

Pre cudzincov navyknutých tisnúť si tašky tesne k sebe je to naozaj nezvyčajné.

„Nemusíte mi veriť, ale za 18 rokov, čo tu žijem, som si nezapla zips na kabelke,“ hovorí Adriana Oliva, 35-ročná Trnavčanka, ktorá sa vydala za Malťana, usadila sa na tomto ostrove a sprevádza turistov. Vyskúšali sme. Je to pravda.

Na ostrove Gozo si domáci dokonca nechávajú bežne kľúče vo dverách.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvyčajný útvar vysekal príboj do skaly. Impozantnú bránu Malťania nazývajú azúrové okno. Za jednu líru si možno sadnúť do loďky a skúsený námorník vás prevezie popod skalné útesy.


Prečo sa vybrať na Maltu?

Maltské ostrovy sú jedným veľkým skanzenom. Každé mesto či dedina, každý kúsok krajiny tu doslova dýcha dejinami. Prehrmeli tadiaľto Féničania, Kartáginci, Rimania, Byzantínci, Arabi, Normani, Kastílčania, Johaniti, Francúzi, Angličania. Tí všetci boli vládcami ostrova a zanechali tu svoje stopy.

A navyše celú Maltu prejdete za pár dní. Z jedného konca ostrova na druhý, čo je asi 27 km, sa to dá v pohode zvládnuť za niečo vyše hodinky.

Mestá a dediny sú natlačené na seba, takže nepozornejší cudzinec ani netuší, že je už v inom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Vládu Veľkej Británie ešte stále pripomínajú školské uniformy, červené telefónne kabíny a historické anglické autobusy.

Tento miništátik stále viac a viac vstupuje na trh medzinárodného cestovného ruchu. Množstvom reštaurácií rýchleho občerstvenia a diskoték sa Malta priblížila k väčšine ostatných stredomorských letovísk, napriek tomu si uchovávajú istú svojskosť, ktorú inde nenájdete.

Žiadosť o zázrak

Malťania sú veľmi pobožný národ. Drvivá väčšina sú rímski katolíci. Obrázky a sošky svätých sú v autobusoch, na domoch, v obchodoch, na pracovisku. Jeden kostol je na tisíc obyvateľov

Ak máte štastie, uvidíte súkromnú omšu na ulici. To si zopár stareniek a starčekov sadne pred dom, rozloží sväté obrázky, sviečky a modlia sa. Rozvod aj interrupcie sú tu zákonom zakázané.

SkryťVypnúť reklamu

„Za 600 lír sa však dajú urobiť načierno na Sicílii alebo v Anglicku,“ prezrádza Adriana.

Kto sa chce rozviesť, musí o anuláciu sobáša požiadať samotného pápeža, a to vôbec nie je jednoduché ani lacné. Takže je to veľmi zriedkavé.

Ak máte zdravotné problémy a neveríte lekárom, ak sa vám nedarí v práci či vo vzťahoch, stačí zájsť na pútnické miesto, kde stojí neogotická kaplnka Ta pinu zasvätená Panne Márii. Vraj sa tu kedysi zjavila a odvtedy sem chodia ľudia z celého sveta prosiť o zázrak.

Ak možno uveriť stovkám listov z celého sveta s fotografiami, ktoré sú tu vystavené na stenách, zázraky sa dejú. Ako sa žiada o zázrak? Nemusíte prísť kolenačky s rozodretými nohami do krvi, ako sa to tu robilo kedysi, stačí zájsť ku oltáru, kde sú pripravené obálky s nacyklostylovanými žiadosťami. Môžete si vybrať z 25 okruhov, kde by ste si želali zázrak. Zaškrtnete, vypíšete meno, adresu a čakáte.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa na Malte oplatí vidieť

Sú to určite najstaršie megalitické stavby na svete. Tieto praveké pamiatky z veľkých neopracovaných alebo hrubo opracovaných kameňov sa síce nachádzajú na mnohých miestach sveta, ale megality na Malte patria k najstarším chrámom.

Na rozdiel od Stonehenge v Anglicku, na ktoré sa môžete dívať z úctyhodnej vzdialenosti, tu si na ne môžete siahnuť, dokonca vojsť dnu, sedieť v nich a rozjímať.

„Vyžarujú zvláštnu energiu, magnetizmus. Niekedy správca pamiatok povolí aj nočné návštevy. Sprevádzala som niekoľko turistov z Ameriky, sadli si, rozjímali, tak zvláštne sa triasli a cítili energiu. Ja som necítila nič,“ hovorí Adriana Oliva.

Tajuplné megalitické chrámy a ľudia, ktorí ich stavali, sú dodnes záhadou. Vraj trvalo sto rokov, kým postavili jeden chrám, nikde sa však nenašli stopy, kde zatiaľ žili. Dodnes nik nevie, kto vlastne národ megalitických chrámov bol, kam odišiel a prečo?

SkryťVypnúť reklamu

Seriózni vedci majú už niekoľko teórií, záhadológovia hovoria o mimozemšťanoch. Tajuplné koľaje, ktoré sa našli na viacerých miestach ostrova, to podľa nich potvrdzujú. Pristávali tu a gúľali po nich vápencové kamene? Ako vlastne mohli dvíhať niekoľkotonové balvany? To sú otázky, ktoré si kladú všetci turisti na Malte. A potom pri dobrom maltskom vínku hľadajú svoje odpovede. EVA HRDINOVÁ

Ako žiť na Malte?

Ak by sa niekomu na tomto ostrove tak zapáčilo, že by sa tam chcel usadiť na dlhší čas alebo natrvalo, má niekoľko možností:

1. Ak uzavrie manželstvo

Po piatich rokoch manželstva získava nárok na maltské občianstvo, môže si však ponechať aj svoje, je tu povolené aj dvojité. Po rozvode nárok na občianstvo nestráca.

2. Ak získa pracovné povolenie

SkryťVypnúť reklamu

O toto musí požiadať maltská strana. Vydáva sa len na 1 rok a maltský zamestnávateľ ho môže kedykoľvek zrušiť. Povolenie sa môže obnovovať každý rok, aj počas 20 rokov. Ak cudzinec získa pracovné povolenie, môže si priviesť aj rodinu. Na Malte pôsobí napríklad okolo 25 slovenských lekárov, sú tu veľmi obľúbení a cenení. Pracujú v štátnom zdravotníctve, mesačná mzda je 600 lír, čo je asi 42-tisíc našich korún plus sa pripočítava plat za služby. Súkromní lekári zarábajú dva razy toľko. Cudzinec si tu nemôže otvoriť súkromnú prax, len keby uzavrel manželstvo.

3. Ak získa štatút rezidenta

Je to finančne veľmi nákladné, robia to väčšinou solventní cudzinci, ktorí si tu kupujú nádherné gotické paláce. Štatút rezidenta cudzinec získa tak, že musí najprv zložiť minimálne 50-tisíc lír v banke a kúpiť alebo si prenajať byt či rezidenciu za mininimálnu sumu, ktorú určuje maltský štát. Rezident nemôže na Malte pracovať, každý mesiac ale platí dane vo výške 15 percent hodnoty majetku. Každý rok musí zložiť v banke šesťtisíc lír. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Čo je dobré vedieť o Malte

Ako sa tam dostať

Z Bratislavy na Maltu neexistuje linka ani charterové lietadlo. Najjednoduchší je odlet z Viedne, prípadne z Prahy. Na Maltu možno cestovať aj autom alebo autobusom, prípadne vlakom. Do Ríma sa dostanete ľahko linkovým autobusom, potom sa dá pokračovať do Syrakúz vlakom. Do hlavného mesta Malty La Valletty plavba trvá asi päť hodín a lístok stojí štyridsať eur.

Vstupné predpisy

Pre občanov Slovenska nie sú potrebné víza pri pobyte do troch mesiacov. Colné obmedzenia sú ako pri ceste do ktorejkoľvek krajiny EÚ. Prevoz psov a mačiek je prísne zakázaný.

Devízy a mena

Menou Malty je maltská líra, ktorá sa delí na 100 centov. 1 ML sa rovná približne 2,5 USD. Zmenárne sú v hoteloch, na rušných uliciach miest, ale najvýhodnejší kurz je v bankách. Na letisku sa dajú peniaze meniť 24 hodín denne.

SkryťVypnúť reklamu

Verejná doprava

Jazdí sa tu vľavo, preto, ak si chcete požičať auto, musíte byť opatrní.

K dispozícii sú taxíky, ktoré sú však veľmi drahé. Všetky mestá a dediny sú spojené s hlavným mestom Vallettou intenzívnou autobusovou dopravou. Linky sú očíslované a v stánkoch sa dá kúpiť mapa ostrova, kde sú vyznačené. Lístky sa kupujú priamo v autobuse a stoja 15 alebo 40 centov.

Potraviny a nápoje

Bežne ich dostať v predajniach po celom ostrove. Ceny sú približne dva- až trikrát vyššie, ako u nás. Voda z vodovodu je neškodná, ale na pitie sa odporúča voda vo fľašiach. Cena je od 20 centov, záleží od druhu balenia a kvality vody.

Rybolov

Ryby sa tu dajú chytať na pobreží s vlastnou výbavou – netreba povolenie. Pri rybolove na otvorenom mori si treba prenajať loď, na ktorej si môžete dokúpiť návnadu na ryby, prenajať si udicu s navijákom, kúpiť si občerstvenie, zmrzlinu a ľahké jedlo. Cena závisí od počtu osôb, typu lode a dĺžky trvania rybolovu.

SkryťVypnúť reklamu

Potápanie

Malta a Gozo ponúkajú jedno z najlepších potápaní v celom Stredomorí. Tvrdia to nielen letáky cestovných kancelárií ale aj ľudia, pre ktorých je tento vodný šport koníčkom. Je to obľúbená destinácia aj pre podmorských fotografov a filmárov. Sú tu členité útesy, množstvo rýb, zaujímavé vraky z 2. svetovej vojny a teplá priehľadná voda. Zvláštnosťou sú prírodné podmorské kotly – archy, fantastické steny, komíny a zlomy. Potápa sa priamo z brehu, na vzdialenejšie lokality sa dá dostať loďou.

Zdravotné riziká: žiadne (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 492
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 165
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 751
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 004
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 453
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 768
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu