Výstavu banskobystrického akademického sochára Pavla Dobríka pod názvom Infinitum sprístupnili v Thurzovom dome v Banskej Bystrici. Prierez dvadsaťročnej tvorby umelca prerušenej náhlou smrťou prezentuje asi 45 exponátov. Najpočetnejšie zastúpenie majú epoxidy, bronz a drevo. Súčasťou expozície je dokumentácia v podobe kresieb a fotografií, podľa ktorých umelec tvoril.
Výstavu k nedožitej päťdesiatke Pavla Dobríka pripravilo SM v spolupráci s rodinou umelca. Potrvá do 3. augusta.
BRATISLAVA
Prierezovú výstavu obrazov insitného maliara Juraja Lauka ml. sprístupnili v galérii bratislavskej UniBanky na Vajnorskej ulici.
Na 30 pestrofarebných olejomaľbách zachytil život na dedine, hry detí, pastierov a iných vidiečanov pri práci alebo voľnočasových aktivitách. Sú to najmä jeho zážitky z Dolnej zeme, kde prežil svoju mladosť. „Obrazy sú z rodinného archívu a na všetkých sa niečo deje,“ uviedla autorova nevesta Eva Lauková, ktorá tiež maľuje.
Po viacerých rokoch je to individuálna expozícia z uzavretého diela Lauka mladšieho, ktorý zomrel v roku 2000.
Výstava potrvá do 25. júla.
* Dozvedieť sa viac o umeleckej liatine, ktorá prekvitala v období druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia, môžu návštevníci výstavy s názvom Chvála liatine v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Jej organizátorom je Zlievarenské múzeum Štátneho technického múzea v Budapešti, Slovenské technické múzeum Košice a bratislavské SNM.
Na výstave si možno prezrieť aj 15 rôznych liatinových pecí a svojrázne úžitkové a dekoračné predmety z meštianskych a zemianskych domov, ktoré boli v 19. storočí vyrobené zo zliatiny. Súpravy k písacím stolom, listové ťažidlá, svietniky, krucifixy, dekoračné poháre sú svedectvom zručnosti vtedajších majstrov – formovačov a zlievačov. Slovenské technické múzeum v Košiciach výstavu obohatilo o štyri kusy liatinových kachlí a ďalšie úžitkové predmety. Zo svojich fondov prezentuje napríklad liatinový vešiak, ktorý pochádza z pozostalosti po hutníckom inžinierovi Ľudovítovi Gavorovi. Ďalší z vystavených predmetov – liatinový korpus Krista – sa nachádzal na hrobe richtára mesta Rajec a asesora súdu Trenčianskej župy Jozefa Hollého.
Bude otvorená až do 21. septembra.
MICHALOVCE
Využiť prázdninový čas a spríjemniť pobyt rekreantom na neďalekej Zemplínskej šírave je cieľom Zemplínskeho múzea, ktoré vo svojich priestoroch sprístupnilo dve zaujímavé výstavy – Petrolejové lampy a Ikony. Základom prvej z nich sú prenosné stolové lampy pochádzajúce z Podkarpatského múzea v poľskom Krosne. „Sú vzácne svojou jedinečnosťou a neopakovateľným charakterom, ktorý nadobudli vďaka výzdobným prvkom,“ uviedla riaditeľka múzea Dana Barnová.
Spomínané poľské múzeum vlastní približne 700 lámp z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Súčasťou výstavy je okrem obmien starších používaných modelov aj model prvých petrolejových lámp použitých v roku 1853 na osvetlenie Ľvovskej nemocnice počas nočnej operácie. Konštruktérom svietidla bol Poliak Ignacy Lukaciewicz. V zbierke múzea sa nachádzajú aj lampy z Rakúska, Nemecka, Maďarska, Francúzska či Anglicka.
Výstava Ikony približuje návštevníkom tajomný, magický svet ikon. „Ikony sú úzko späté s liturgiou, ale dôležitú úlohu zohrávali a zohrávajú vo východnej cirkvi a v živote jednotlivca,“ doplnila Barnová. Poznamenala, že ikony sú umeleckými dielami, ktorých autor je obmedzený kánonom a viacerými predpismi. Výstavu ikon pripravilo múzeum v Michalovciach v spolupráci so Spolkom sv. Cyrila a Metoda v Košiciach, ktorý ako kultúrno-výchovná inštitúcia gréckokatolíkov vznikol v roku 1999.
Obidve výstavy potrvajú v Michalovciach do 28. augusta.