al s databázou odpočúvaní. Krátko nato sa Tóth stal šéfom kontrarozviedky SIS, dovtedy v tajnej službe oficiálne nepracoval. Jeho trestné stíhanie nepokračuje.
Peter Tóth pracoval niekoľko rokov ako redaktor SME, potom v denníku Národná obroda, pracoval i pre rádio Expres. Ako novinár sa dostával k významným informáciám, ktoré mohli zaujímať aj tajnú službu. Nakoniec sa stal šéfom kontrarozviedky SIS, ale pre trestné oznámenie ho odvolali. V televízii nedávno vyhlásil: „Súčasné vedenie SIS nemá o moje služby záujem.“ Včera sa pre SME odmietol vyjadriť.
Vojenský prokurátor na otázku, či skúmali, či Tóth v čase faxovania oznámenia už robil v SIS, povedal: „V tom čase sme to neskúmali. Pokiaľ sme na tieto informácie v rámci vyšetrovania natrafili, boli sme povinní ich preveriť. Dostali sme sa ku kompletným materiálom. Mohol by som povedať áno alebo nie, ale sú to prísne tajné okolnosti.“
Z redakcie SME Tóth odišiel po dohode. „Mali sme pocit, že jeho kontakty na SIS sú viac než len novinárske,“ povedal šéfredaktor SME Martin M. Šimečka. (mož)
Čo sa po vypuknutí kauzy zmenilo
* Skomplikovali sa vzťahy vo vládnej koalícii.
* Šéfom kontrarozviedky sa stal bývalý novinár Peter Tóth, neskôr ho odvolali.
* Odstúpil riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Novým riaditeľom sa stal Ladislav Pittner.
* O svoje miesto v polícii prišli riaditeľ technického útvaru v polícii a jeho zástupca Hrotka a Ciklamini.
* Z tajnej služby odišiel Ľuboš Kožela s krycím menom Urban, ktorý odpočúvaniu šéfoval od roku 1993 a bol príslušníkom ŠtB.
* Parlament prijal prísnejší zákon o odpočúvaní.
Čo mohol byť účel celej kauzy
* Zaútočiť na ministra vnútra Vladimíra Palka a vrcholných predstaviteľov, za ktorých vedenia sú vyšetrované najvážnejšie kauzy a bojuje sa s organizovaným zločinom. Palko tento boj podporuje. Policajti zároveň vyšetrujú kauzy, v ktorých figuruje Pavol Rusko.
* Vyvolať krízu vo vládnej koalícii tým, že sa proti sebe poštvú dve strany KDH a ANO. Destabilizovať krajinu tak, aby boli predčasné voľby v čase, keď sme ratifikovali náš vstup do NATO a Európskej únie.
* Odpočúvať médium, pretože pracuje s informáciami, ktoré potrebuje tajná služba. Odpočúvaním rozkryje SIS zdroje novinárov, informačné toky a ak sú články v médiách namierené proti nej, je vždy o krok vpredu. Ak sú v tajnej službe skorumpovaní pracovníci, môžu s informáciami aj obchodovať. (r)