PÁL CSÁKY (SMK), podpredseda vlády: „Do roku 1990 som bol vedúcim technológom v štátnom podniku Levitex Levice. Ak by som nešiel do politiky, asi by som pokračoval vo svojom pôvodnom zamestnaní alebo realizoval svoj starší plán a založil vydavateľstvo kníh. Teraz by som sa už do pôvodného zamestnania nevrátil. Založil by som konzultačnú firmu alebo vydavateľstvo kníh. Nedá sa vylúčiť ani prípadné pôsobenie v zahraničí.“
PETER MURÁNSKY (KDH), poslanec: „Zbieral by som hmyz, možno by som bol práve niekde v trópoch. Bol by som zamestnaný asi na prírodovedeckej fakulte, ktorú som vyštudoval. Keby som skončil s politikou, vrátil by som sa k pôvodnej profesii, ale asi nie na fakulte. Robil by som niečo, čo je veľmi blízke tejto oblasti, a nie je vylúčené, že v zahraničí.“
OĽGA KELTOŠOVÁ (HZDS), poslankyňa: „Pre mňa ako bývalú novinárku bol prestup zo žurnalistiky do politiky pomerne jednoduchý. Novinárčina je tvorivou činnosťou a viem si predstaviť, že aj po skončení v politike by som nemala problémy vrátiť sa naspäť, ak by mal nejaký denník alebo týždenník o mňa záujem. Myslím si, že budem vedieť písať a hlavne budem mať o čom písať.“
MILAN IŠTVÁN (SDĽ), poslanec: „Asi by som bol novinárom alebo poradcom na PR v nejakej spoločnosti. Mal by som viac času na písanie, tak by už bola na svete možno aj nejaká kniha… Čo ak skončím s politikou? Moja predstavivosť je veľká. Nevylučujem ani žurnalistiku a PR, ani prácu v treťom sektore, ku ktorej som pričuchol ako mládežník. Lákavá je aj diplomacia.“
PETER WEISS (SDĽ), poslanec: „U mňa je dosť ťažké predstavovať si, čo by som robil, ak by som nebol politikom, pretože som v politike celý svoj dospelý život. Ale asi by som bol v nejakom vedeckom ústave. Teraz okrem politiky učím na Ekonomickej univerzite, takže ak by som teraz odišiel z politiky, asi by som pracoval na plný úväzok tam. Okrem toho by som robil analýzy, niečo písal, takže si aj celkom viem predstaviť, čo by som robil.“
FRANTIŠEK MIKLOŠKO (KDH), poslanec: „Prvé slovo, ktoré poviem pri otázke, čo by som robil, je - neviem. Každého človeka sprevádza nejaký osud alebo jeho osobné tajomstvo. Mňa celý život sprevádza pocit, že som nevedel, čo budem robiť v najbližšej budúcnosti. Napriek tomu som prežil a vždy som si našiel nejakú škáročku, pri ktorej som vedel, že sa mám angažovať a že to, čo budem robiť, má zmysel. Pred vstupom do politiky sa moje sedemnásťročné angažovanie v cirkvi pomaly završovalo. Videl som, že už neviem celkom dobre zachytiť kontakt s mladými ľuďmi. Možno by som sa trošku túlal ako celý život a angažoval by som sa len v malých projektoch. Neviem si predstaviť, že by som sa po skončení s politikou vrátil k pôvodnej profesii. Z matematiky som zabudol všetko. Prestal som o nej rozmýšľať v roku 1983 a už je to nenávratne preč.“
JIRKO MALCHÁREK (ANO), poslanec: „Pred vstupom do politiky som podnikal a profesionálne pretekal na automobiloch. Firma, ktorú mám, zamestnáva 63 ľudí. Keby som nevstúpil do politiky, určite by som v týchto dvoch činnostiach pokračoval. Ak s politikou skončím, budem sa venovať firme, rodine a profesionálne motoristickému športu.“
JAROSLAV PAŠKA (SNS), poslanec: „Mojím pôvodným povolaním je architektúra, učil som na fakulte architektúry na katedre priemyselného dizajnu. Popritom by som zrejme pokračoval aj v práci ako projektant budov alebo návrhár nábytku. S pôvodným povolaním sa usilujem udržiavať kontakt. Vnímam politiku ako dočasnú profesiu. Človek vždy musí počítať s tým, že v určitom období sa jeho politická kariéra skončí. Je prirodzené, že človek sa opotrebúva a musí uvoľniť cestu mladším. Po skončení politickej kariéry sa určite budem venovať svojmu povolaniu.“
VLADIMÍR PALKO (KDH), poslanec: „Bol by som matematikom na vysokej škole. Asi pätnásť rokov som strávil na Katedre matematiky Elektrotechnickej fakulty STU v Bratislave. Odtiaľ som úplne odišiel len pred štyrmi rokmi. Nie je to tak dávno, žeby som sa k matematike ešte nemohol vrátiť. Buď tam, alebo na podobné pracovisko.“
ĽUBOMÍR ANDRASSY (SDĽ), poslanec: „Pracoval by som v oblasti letectva, zrejme priamo pri lietadlách - buď pri navigácii, alebo pri riadení letov. Prípadne by som sa venoval tretiemu sektoru. Viem si predstaviť aj návrat k letectvu. Množstvo politikov na Slovensku využíva pôsobenie v politike na akési prekonanie medzistupňa. Politiku a pôsobenie vo verejnej funkcii neberú ako celoživotný cieľ. Možno preto doplácame na to, že máme málo kvalitných politikov. Ja osobne som sa na politiku dal preto, aby som sa časom stal profesionálom.“
VOJTECH TKÁČ (HZDS), poslanec: „Robil by som presne to, čo dosiaľ - pracovné právo a sociálne zabezpečenie, z čoho mám aj vedecké a pedagogické tituly. Som školiteľom v tejto oblasti, pracujem v medzinárodných organizáciách. Medzi výkonom mojej pôvodnej profesie a výkonom poslanca nie je veľký rozdiel. Funkcia poslanca ma neuspokojuje. Mojím cieľom bolo dokončiť sociálnu reformu. Na nej som pracoval od roku 1990 ešte na federálnej úrovni. Len čo budem vidieť, že väčšina mojich predstáv je naplnená, politike dám zbohom. Mimochodom, štátnickú funkciu by nemal robiť neodborník. V parlamente si však často hovorím - panebože, ty si veru nad témou, o ktorej sa snažíš diskutovať, v knižnici dlho nesedel.“
BÉLA BUGÁR (SMK), podpredseda parlamentu: „Bol som projektantom technologických procesov v Závodoch ťažkého strojárstva v Bratislave-Petržalke. Neskôr som bol projekčne zodpovedný za závod v Dunajskej Strede. Asi by som to robil doteraz. Neviem si celkom predstaviť, že by som sa k tomu vrátil. Nahradiť desať rokov by asi nebolo jednoduché. Ale aj nedávno som mal ponuku, aby som v jednom podniku robil manažéra. Takže predpokladám, že so zamestnaním by som problém nemal.“
JOZEF MIGAŠ (SDĽ), predseda parlamentu: „Politika je jednou z etáp môjho života, ktorú robím naplno, a tak nerozmýšľam nad tým, čo keby. Pôsobenie vo vrcholovej politike má svoje logické časové ohraničenie, pôsobil som už v Slovenskej akadémii vied, som vysokoškolským pedagógom s docentúrou, bol som veľvyslancom. Pripúšťam v budúcnosti možnosť návratu za vysokoškolskú katedru, odkiaľ by som mal čo odovzdať poslucháčom, predovšetkým v odbore politológie.“ (rf)