Vkladných knižiek na doručiteľa, vedených v korunách, bolo ku koncu júna 214 a bolo na nich spolu 10,2 milióna korún. Vkladných knižiek na doručiteľa v cudzích menách bolo 174 kusov a vkladatelia na nich mali v prepočte 3,5 milióna korún.
Banka pred dvoma rokmi, keď sa blížilo obmedzenie anonymných vkladov, klientov o týchto zmenách písomne informovala. „Klienti na výzvu reagovali – najviac vkladných knižiek na doručiteľa bolo zrušených práve v septembri 2001,“ hovorí Pavol Repa, riaditeľ odboru produktov Poštovej banky. Vtedy a v nasledujúcich mesiacoch priemerne za mesiac zrušili 128 vkladných knižiek. Vlani ich počet klesol na 11 a tento rok sú to tri anonymné vkladné knižky v priemere za mesiac.
Anonymní sporitelia Poštovej banky to majú najjednoduchšie – stačí zájsť na ktorékoľvek obchodné miesto banky. „O premenu vkladnej knižky na doručiteľa na vkladnú knižku na meno môžu požiadať v ktorejkoľvek pobočke a expozitúre banky,“ povedal Repa.
Banka do septembra minulého roka premieňala anonymné vklady zadarmo, tak ako to vyplývalo zo zákona. V súčasnosti už účtuje poplatky podľa sadzobníka. Klient ušetrí pri bezhotovostnej premene takejto vkladnej knižky s výpovednou lehotou na inú, ak nová vkladná knižka na meno bude mať rovnakú alebo dlhšiu výpovednú lehotu. „Vtedy neúčtujeme náhradu za nedodržanie výpovednej lehoty,“ upozornil Repa. To sa týka len korunových knižiek, banka totiž anonymné vkladné knižky v cudzej mene s výpovednou lehotou nevedie.
Repa upozornil, že ak klient požiada o výplatu anonymného vkladového certifikátu, nedostane zakaždým peniaze hneď na pobočke, ale niekedy mu prídu šekom. Závisí to od toho, v rámci ktorej série bol certifikát vydaný.
Ak klient príde s anonymným produktom a chce ho zmeniť na neanonymný, banka mu ponúkne ako alternatívu svoje účty či vkladové certifikáty.
Majitelia anonymných vkladných knižiek Poštovej banky dostávajú v súčasnosti ročný úrok 1,5 až 3 percentá, v závislosti od typu vkladu a vloženého objemu peňazí.