
Rumunka Gabriela Szabóová si trúfa dnes v Ríme ohroziť i svetový rekord Číňanky Bo (14:28,09 min) na 5000 metrov. FOTO - TASR/AP
RÍM - Dnešné tretie podujatie šesťdielneho seriálu Zlatá liga na rímskom Olympijskom štadióne sľubuje dosiaľ najkvalitnejšiu atletiku roka v mítingovom podaní. Nielen preto, lebo štartová listina má hviezdne obsadenie, ale aj vzhľadom na krásne letné poveternostné podmienky.
Organizátori 23. ročníka mítingu Golden Gala finišujú s propagáciou, aby čo najviac zaplnili obrovský štadión s kapacitou 86 000 divákov. Už niekoľko rokov IAAF vyčítala pretekom prázdne tribúny v televíznych záberoch. Po vlaňajšku hrozilo Rímu dokonca vyradenie zo Zlatej ligy. Prišiel teda nápad zredukovať počet miest pre atletiku na 50 000, zvyšok prikryli maľbami belgického umelca Jana Frentzena. Ceny vstupeniek od 2 do 15 eur sú v porovnaní s futbalovou Serie A viac ako ľudové.
Talianske médiá sa predbiehajú v predpovediach na možný útok na svetový rekord.
V histórii ich dosiaľ padlo osem a tradíciu majú najmä stredné a dlhé behy. Práve v týchto disciplínach sú možnosti najreálnejšie. Na 1500 m pobeží prvýkrát od ostravskej prehry na 5000 m Maročan Hicham El Guerrouj. Kvalitní kenskí súperi mu však budú chýbať, lebo majú národný šampionát.
Na 5000 m mužov uvidia diváci duel gigantov. Chýba síce líder svetových tabuliek Cherono, ale jeho krajanovi Abrahamovi Chebiimu sa bude chcieť „pomstiť“ za parížske zdolanie Gebrselassieho v tomto roku neporazený Kenenisa Bekele. Najmä v tomto prípade sa hovorí o prekonaní svetového rekordu. Samotný Chebii v Ríme vyhlásil, že chce bežať za 12:35 (svetový rekord Gebrselassieho 12:39,36).
Odborníci si veľa sľubujú aj od prvého tohtoročného duelu na 5000 m Adereová (Et., v Oslo len tesne rekord minula) - Szabóová (Rum.). Jeden z tzv. čínskych rekordov by mohol padnúť. Preteky však majú aj ďalšie zaujímavé pointy - v súboji o miliónový jackpot chcú ostať Chandra Sturrupová (Bah.) na 100 m a Maria Mutolová (Moz.) na 800 m. Rovnaké hlavné rivalky ako v Paríži Američanka Kelli Whiteová, resp. Slovinka Jolanda Čeplaková im však môžu prekaziť plány.
Téma svetového rekordu obchádza aj prekážkara Allena Johnsona, ktorý v Paríži v bezvetrí zabehol 12,97 a za časom Colina Jacksona z MS 1993 zaostal len o 6 stotín sekundy. Johnson je opatrný: „Nemyslím na rekord, ale pod 13 by som chcel zabehnúť. Ak to bude horšie ako 13,10, budem sklamaný.“
Sled dvadsiatich disciplín (12 zlatých a ďalších osem, čo je najviac spomedzi veľkých mítingov) sa začína o ôsmej večer. Priame prenosy ponúkajú STV 2 a ČT 2.
(sita)