
Rieka Méghna je pre pasažierov lodí možno najnebezpečnejšou na svete. Premávka je tam rušná, lode zväčša preťažené a prúdy v rieke sú veľmi silné. FOTO - ČTK/AP
V bangladéšskej rozvodnenej rieke sa utopili stovky ľudí na lodi preťaženej cestujúcimi a nákladomDHÁKA - Je to jedna z najhorších lodných riečnych tragédií, takých typických pre Bangladéš. Výrazne preťažená loď, na ktorej bolo viac než 600 cestujúcich, sa potopila v utorok večer na rozvodnenej rieke Méghna neďaleko Čándpuru, 170 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Dháky. Asi 150 až 200 ľudí doplávalo k brehu alebo ich zachránili rybári. Ostatní pasažieri sa potopili aj s loďou.
Porušili všetky predpisy
Počet nezvestných sa pohybuje medzi 400 až 600 osobami. Oficiálne údaje včera chýbali - isté je, že na palube bolo najmenej dvakrát toľko ľudí, ako povoľujú normy. Na plavidle prevážali v rozpore s predpismi aj náklad ryže a zeleniny. Trojposchodová loď MV Nasrin sa v prudkom riečnom prúde podľa zachránených nečakane prudko naklonila. Potopila sa veľmi rýchlo hodinu pred polnocou miestneho času, keď už väčšina ľudí spala alebo sa na spánok ukladala. Davy cestujúcich sa na trajekt nalodili potom, čo iná loď bez predchádzajúceho oznámenia svoju pravidelnú plavbu zrušila. Predpisy sa v tomto prípade hrubo porušili.
Je to obávané miesto
„Držal som sa dvoch kusov dreva,“ opísal svoju záchranu sedemročný Sudžan. Jeho otec je medzi nezvestnými. „Ja som sedela na hornej palube so svojou trojročnou dcérou,“ hovorí dvadsaťpäťročná Rina. „Prišiel mohutný náraz a trajekt išiel ku dnu.“ Rinu zachránili rybári. Jej dieťa je nezvestné.
Na breh rieky, kde kotví záchranný čln, sa podľa svedkov zbiehali stovky ľudí, aby sa dozvedeli správy o svojich blízkych. Očakáva sa, že hľadanie tiel môže trvať niekoľko dní. „Prišli sme na miesto o ôsmej ráno, ale s pátraním po potopenej lodi pre silný prúd môžeme začať až teraz,“ povedal včera potápač zo záchrannej lode.
Dobrovoľníci z Medzinárodnej federácie spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Čándpure údajne zachránili desať ľudí. Ošetrených bolo 19 zranených.
Podľa úradov je miesto poslednej tragédie známe nehodami. Na sútoku riek Méghna, Padma a Dakatia vytvárajú ich spájajúce sa prúdy silné víry a rieka tam dosahuje hĺbku asi 60 metrov. Hladina riek je teraz v tejto oblasti Bangladéša po monzúnových dažďoch vysoká.
Nevyhovujúce plavidlá
Lodné nešťastia sú v Bangladéši veľmi časté. Oblasť delty Gangy je popretkávaná asi 230 tokmi, na ktorých sa veľa cestuje. Plavidlá, ktorých je v krajine asi 20-tisíc, sú často preťažené alebo v zlom technickom stave. Z toho len 8-tisíc je registrovaných a 800 má osvedčenie o technickej spôsobilosti.
Od roku 1977 sa v tejto krajine na riekach stalo asi 260 nehôd, pri ktorých prišlo o život viac ako 3-tisíc ľudí. Najhoršia lodná tragédia sa odohrala v Bangladéši 25. mája 1986, keď sa trajekt potopil počas búrky tiež na rieke Méghna. Nehodu neprežilo 600 osôb. O necelý mesiac neskôr zahynulo v rieke Dhaléšvarí asi 500 osôb. Rovnaký počet obetí si vyžiadala nehoda na rieke Padme v októbri 1987. Najmenej 450 ľudí sa utopilo pri podobnej nehode na takmer rovnakom mieste v máji minulého roka. Tento rok v apríli zahynulo pri dvoch lodných nehodách viac ako 300 ľudí. (čtk, reuters)