
Väčšina sa o prasiatka stará vzorne. FOTO PRE SME - ROBER T SÁNDOR
ational, sa zapojilo 29 rodín. Záujem o chov prasiatok už prejavili v ďalších siedmich obciach.
„Každá rodina, ktorá dostala prasnicu, musí z prvého vrhu odovzdať tri odstavčatá ďalšej rodine. To bola jedna zo základných podmienok, aby sa prasnica z kvalitného chovu stala ich majetkom. So zvyšnými odstavčatami môžu voľne disponovať. Do konca augusta sa do projektu zapojí ďalších tridsať rodín. Projekt je naplánovaný na tri roky. Predpokladáme, že za ten čas by sa chovu malo venovať približne 150 rodín,“ zhodnotil výsledky experimentu riaditeľ Heifer International Slovakia Tomáš Linsel.
Nezisková organizácia Heifer International so sídlom v americkom Little Rocku v súčasnosti pôsobí v 49 krajinách. Jej cieľom je pomôcť sociálne slabým vrstvám stať sa potravinovo nezávislými.
„Nepomáhame najchudobnejším. Riziko neúspechu je v tejto skupine veľké. Záujemcovia museli prejsť veľmi tvrdým výberom. Obstáli len tí, ktorí majú schopnosť a chcú si naozaj sami pomôcť. Nie sme charitatívna organizácia,“ povedal Linsel.
Záujem o chov ošípaných bol spočiatku obrovský. Prasnicu však dostali len rodiny, ktoré mali s chovom už nejaké skúsenosti. Sami museli zabezpečiť vhodné priestory a krmoviny. Organizátori pre nich pripravili školenia a poskytli veterinárnu starostlivosť. Chovatelia museli podpísať zmluvu, podľa ktorej v prípade zanedbania povinností sú povinní vrátiť peniaze za uhynuté zviera a uhradiť všetky náklady s tým spojené.
„Pre mnohých to bol strašiak, nakoniec sa vzdali možnosti chovať doma ošípané. Represie, zakotvené v zmluve, sme však ani raz nemuseli použiť. Skôr naopak. Drvivá väčšina sa o prasiatka stará vzorne, ba dokonca až príliš úzkostlivo,“ tvrdí koordinátor projektu Štefan Mirga z ETP Slovensko.
Projekt chovu hospodárskych zvierat je súčasťou programu Tvoj Spiš. Podľa slov riaditeľky ETP Slovensko Slávky Mačákovej združenie poskytuje chovateľom mikropôžičky až do výšky 50-tisíc korún. „O finančnú pomoc požiadali štyri rodiny, ktoré chcú v tejto oblasti podnikať. Našli v tejto činnosti zmysluplný spôsob zamestnania, získavajú pocit istoty, ich životné podmienky sa vlastnou prácou zlepšujú. Finančnú pomoc žiadajú napríklad na nákup krmív, zlepšenie chovateľských podmienok a podobne. Výberová komisia vyhovela všetkým štyrom.
MIKULÁŠ JESENSKÝ