
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA, BRUSEL – Bratislavské domácnosti sú najbohatšie v postkomunistických kandidátskych krajinách. Čisté príjmy rodín žijúcich v hlavnom meste Slovenska dosahujú 72 percent priemeru rozšírenej Európskej únie. Na porovnanie v Prahe je to 71 percent a Budapešti 65 percent.
Bratislavčania za postavenie v rebríčku nevďačia svojim platom. „Hlavným dôvodom, prečo Bratislava predstihuje Prahu či Budapešť, sú nižšie ceny (ako v európskych metropolách),“ myslí si analytik Unibanky Viliam Pätoprstý. Životná úroveň bratislavských rodín sa podľa prieskumu štatistického úradu Eurostat podobá priemernej portugalskej domácnosti, ktorá je na chvoste súčasných krajín únie.
Čo však platí v Bratislave, neplatí na Slovensku. Bohatstvo slovenskej rodiny dosahuje 49 percent z priemeru rozšírenej Európy. Najhoršie je na tom východné Slovensko, kde je životná úroveň priemernej domácnosti na úrovni 44 percent únie. Čistý príjem slovenskej rodiny je nižší ako v Česku aj v Maďarsku. V prieskume chýba vyspelé Slovinsko.
Jednoznačne najlepšie žijú rodiny v Nemecku, Taliansku a Britániu, zhruba o štvrtinu lepšie ako bude priemer rozšírenej Európskej únie.
Prieskum životnej úrovne sa zaoberal takzvaným primárnym príjmom z miezd a podnikania a následne čistým príjmom. Ten okrem platov zahŕňa aj sociálne pôžitky poskytované štátom, od ktorých sa odpočítavali nepriame platby za tieto služby. (tv)